+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Arıcılık Vikipedi Arıcılığın Tarihçesi Arıcılığın Doğuşu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Arıcılık Vikipedi Arıcılığın Tarihçesi Arıcılığın Doğuşu
  Arıcılık hakkında herşey


  Arıcılığın tarihçesi  Arıcılık, balarısı kolonilerinin beslenmesi ve bakımı ile arı ürünleri elde edilerek zirai kazanç sağlanan meslektir. Bu işi yapanlara arıcı denir. Arıcılıkta en çok bal üretimi hedeflenir. Bunun yanında balmumu, polen, arı sütü, arı zehiri ve propolis gibi arı ürünleri de elde edilebilir.

  Arı kolonilerinin tutulduğu ahşap vb. malzemeden yapılmış kutulara "arı kovanı" denir. Kovanlar 2 çeşittir; silindirik olanlara karakovan, prizma şeklinde olanlara ise fenni kovan denir.

  Arıcılık genellikle "arılık" denilen, coğrafi konumu ve ekolojisi bu işe uygun yerlerde yapılır. Eğer arı kolonileri bütün yıl aynı arılıkta tutularak bakımları yapılırsa buna "sabit arılıcılık" denir. Eğer arı kolonileri bal toplanma ayları olan yaz aylarında, daha çok çiçek bulunduran ve daha uygun ekolojiye sahip yayla gibi bölgelere taşınırsa buna da "seyyar arıcılık" denir.

  Tarihi

  Arıcıyı tasvir eden 15000 yıllık duvar resmi.Arıcılığın tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. İspanya'nın Valensiya şehrinde bir mağarada 1919 yılında bulunan duvar resimlerinde arıcı tasvirine rastlanmıştır. Bu tasvirler arıcılığın yaklaşık olarak 15,000 yıllık geçmişi olduğunu göstermektedir. Son yıllarda Mısır'da firavun mezarlarında yapılan araştırmalarda 3200 yıllık kurumuş bala rastlanmıştır. Okunan tabletler eski Mısırlıların 4000 yıl öncesinden beri balı besin, ilaç ve dini amaçlarla kullandıklarını göstermektedir. M.ö 3000 yıllarında mezopotamya'da yaşayan Sümerlerinde balı ilaç olarak kabul ettikleri bilinmektedir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Arıcılığın Doğuşu hakkında bilgi


  Arıcılık nasıl doğmuştur


  Arıcılıkla ilgili gelişmeler yakın çağda daha da hız kazanmıştır.
  1609’da Butler, balmumunun arının vücudunda pulcuklar halinde geldiğini duyurmuştur.
  Jan Swammerdam, 1600’lü yıllarda arı biyolojisi üzerinde çalışmıştır.
  François Huber “The Encylopaedia Britannica” adlı eserinde arılara ait ilgi çekici ifadelere yer vermiştir. Huber, 1750-1831) arılarla ilgili çalışmalarını “New Oservations on the Bee” adlı kitabında toplamıştır.
  Peter Prokopovyrch, 1814’te ilk, çerçeveli modern kovanı geliştirmiştir. 1857’ye gelindiğinde de Mehring ilk temel petek kalıbını keşfetmiştir.
  Modern kovanın babası sayılan Lan
  gstroth ve ticari arıcılığı ortaya atan Moses Guinby, arıcılık malzemeleri fabrikası kuran A.I. Root ve Charles Dadant arıcılığa önemli hizmetlerde bulunan kişilerdendir.

+ Yorum Gönder