+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Arılarda Kuluçka Dönemi Yavru Hastalıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Arılarda Kuluçka Dönemi Yavru Hastalıkları
  Arılarda Kuluçka Dönemi nasıldır


  Yavru Hastalıkları hakkında bilgi

  a- Kireç Hastalığı:

  Etkeni: Kireç hastalığı (ascosphaera apis) bir mantar hastalığıdır.

  Teşhis: Gözle görüldüğünden makraskobiktir.

  Belirtileri: Larva misillerle enfeste olur. Mühürlü kuluçka hücresi içinde ölür. Larvanın yüzeyi kireç görünümlü beyaz-gri renk halindedir.

  Tedavisi: Monokültür ve ısı ile tedavisi yapılabilir. Eğer kireç hastalığı genetikse ana arıyı değişmekte fayda vardır.

  b- Taş Hastalığı:

  Etkeni: Aspergillus flavus taş hastalığı bir küf hastalığıdır.

  Teşhis: Çıplak gözle saptanabilir.

  Belirtileri: Küf bütün yavruları ve bal peteğini enfeste eder. Arıcılıkta seyrek rastlanmaktadır. Özellikle küçük zayıf kolonilerde görülmektedir.

  Tedavi: Koloni imha edilmelidir. Hastalık insanlara geçme özelliğine sahiptir.

  c- Amerikan Yavru Çürüğü: Kolonide yavru çürüklüğü ile seyreden bir hastalıktır. Bu hastalık arılarda yavru çürüklüğü yapmaktadır.

  Etkeni: Paenibasillus larvae

  Teşhis: Match testi (Kibrit testi) ile yapılabilir. Çürümüş olan yavrular ipliksi bir yapıdadır. Diğer hastalıklarda ayırıcı teşhisi çürümüş petek sırları deliklidir, aynı zamanda rengi değişmiştir.

  Belirtileri: Yeterli hijyen ve bağışıklık olmadan petek sırlandıktan sonra larvalar hastalanır ve sonra çürür. Çok bulaşıcı dirençli kalıcı sporları olan enfeksiyöz bir siyah kabuk oluşur.

  Tedavisi: Hastalanmış koloni imha edilir veya yapay olarak bir açlık dönemi ile oğul verme oluşumu sağlanır. Erken dönemde tedavi edilebilir.Ancak ileriki dönemlerde tedavisi zordur. Temizlik ve dezenfeksiyon iyi yapılmalıdır. Hastalık çıkan yer karantinaya alınmalıdır.

  d- Avrupa Yavru Çürüğü: Kolonide yavru çürüklüğü ile seyreden bir hastalıktır. Bu hastalık arılarda yavru çürüklüğü yapmaktadır.

  Etkeni: Melissococcus pluton, paenibacillus alvei a.o

  Teşhis: Laboratuar tanısı ile yapılır. Amerikan yavru çürüğü ile ayırıcı tanı yapılmalıdır.

  Belirtileri: Larvalar sarımsı renk yapısındadır. Larvalar hücrelerinde eğri yatmış görünümü oluşur. Sırlanmadan önce hastalık görülür.

  Tedavisi: Hastalanmış koloni imha edilir veya yapay açlıkla uğul vermesi sağlanır. Arı ekipmanları temizlenip dezenfekte edilmelidir.

  e- Torba Çürüğü: Diğer bir adı da torba hastalığıdır.

  Teşhis: Çıplak gözle saptanmaktadır.

  Belirtileri: Pupa torba şeklinde gözükür.

  Tedavisi: Ekseriyetle kendi kendine düzelir. Ancak varroa hastalığı ila beraber seyrederse tedavi gereklidir. Zaten kolonide Varroa akarı varsa tedavisi şarttır.

  f- Aşırı Üşüme:

  Teşhis: Çıplak gözle saptanabilmektedir.

  Belirtileri: İlkbaharda ani bir soğukta küçük kolonilerde oluşabilir. Bakteriler nedeni ile yavruların çürümesi sonucu kötü kokular çıkar. İlkbaharda oluşacak soğuklarda kolonide taze larvalar ölebilir.

  Tedavi: Ölü koloni imha edilir. Koloni diğer kolonilerle birleştirilebilir. Arıcılar bu hastalığın oluşumunu yaşamaması için ilkbaharda soğuklarda dikkatli olması gereklidir.
 2. Seyran
  Devamlı Üye

  kireç hastalığı arılarda oluşan bir mantar hastalığıdır.mikroskobik bir hastalıktır.taş hastalığı da arılarda görülen bir gözle görülebilir bir hastalıktır.belirtilerinden biri küftür.
+ Yorum Gönder


arılarda kireç hastalığı,  arılarda taş hastalığı