+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Varroa Destructor Akarının Gelişimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Varroa Destructor Akarının Gelişimi
  Varroa Destructor Akarının Gelişimi nasıldır  Kırmızı kahverengindeki varroa destructor akarının gelişimi bal arısının yaşam siklusuna mükemmel derecede uyum sağlamıştır. Dişi varroa destructor akarları bal arılarının hemolenfinden beslenerek yaşarlar.
  Varroa akarı 1.6 mm eni 1.1 mm uzunluğu ile yassı görünümlü bir şekle sahiptir.Varroa destructor akarı petek gözleri sırlanmadan kuluçka hücresine girerek erkek arıları istila etmeyi tercih etmektedirler. Erkek arıların 3 günlük gelişim süreci akarların için üremesinde ekstra zaman sağladığından önemli ve etkili bir strateji olarak görülmektedir.

  Varroa destructor akarları konakçılarının hemolenflerinden beslenir ve buraya da yumurtalarını bırakırlar. Akar yumurtaları patak gözü içinde açılır, sonrada genç akarlar gelişerek çiftleşirler. Bundan sonra dişi yavru akarlar hücreyi genç arılarla beraber terk ederek üreme döngüsünü devam ettirmek için yeni konakçılar bulurlar.
 2. Sibel
  Devamlı Üye


  Varroa Destructor Akarının Gelişme süresi nasıldır


  Üreme petek gözleri içerisinde olmaktadır. Parazit, petek gözlerinin kapatılmasından hemen önce hücre içerisine girer ve arı larvasının hemolenfini emerek yaşar. Petek gözleri, arılar tarafından kapatıldıktan 2-3 gün sonra ilk yumurtasını bırakır. Yumurtadan çıkan larvalar protonymf, deutonymf safhalarını geçirerek erişkin olur.
  Dişi parazitin gelişmesi 8-10, erkek parazitin gelişimi 6-7 günde tamamlanır. Daha sonra bunlar çiftleşirler.
  Parazitler, olgun hale gelen arı ile birlikte hücreyi terk eder. Dişi akarın ömrü normalde 2-3 ay, kışın ise 5-8 ay sürer.Parazitler kışı dişi arılar üzerinde geçirirler. Üzerinde bulundukları arı ölünce yeni bir konakçı aramaya başlarlar.

+ Yorum Gönder


varroa akarı ömrü