+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Varroa İle Mücadele Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Bilge Kağan
  Devamlı Üye

  Varroa İle Mücadele

  Varroa ile nasıl mücadele edilir
  Varroa destructor akarı ile mücade için devamlı olarak kovanların kontrolü yapılması gerekmektedir. Enfestasyonlara karşı önlem alınması şarttır. Bu yönde araştırılarak imal edilen bir çok varroa ilaçları mevcuttur. Bu varroa ilaçları prespektüsüne göre kullanılmalıdır. Varroa ilaçları eczanelerde ve Veteriner Hekim Kliniklerinde mevcuttur.

  Varroa destructor akarı varroa ilaçları ile kontrol edilmez ise bal arılarının ne kadar zarar göreceği aşikardır. Varroa ilaçlarını kontrollü bir şekilde kullanmanız gereklidir. Değilse varroa destructor akarı korkulu rüyanız olabilir.
 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Varroa ile mücadele zor mudur?


  Varroa ile mücadele, balı hasat eder etmez, tekrar bal hasadı yapılmayacaksa hemen mücadeleye başlamak ve büyük bal akım döneminden bir ay öncesine kadar bitirmek gerekir. Büyük bal akımına yaklaşılan dönemde arılar bal depoladıklarından kullanılacak ilaçlar balda kalıntı bırakacaktır, bunun için bu dönemde ilaç ve organik asitler kullanılmamalıdır.
  Varroa ile mücadelede kullanılan formik asidin kapalı gözlerdeki varroalara etki ettiği yazılsa da ne derece etkili olduğuyla ilgili kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Varroa için kullandığımız etken maddelerin kapalı gözlerdeki arılara etki etmediğini bilerek ve kapalı gözlerdeki varroaların göz kapanmadan kısa süre önce girmiş olduğunu düşünerek, bir turluk mücadele süresini 15 günden uzun tutmalıyız. Bu süre içinde etken maddeleri kullanım şekline göre sürekli veya aralıklı olarak kovanda bulundurmalıyız.

+ Yorum Gönder