+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda İğnesini deriden çıkarabilen arı türleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İğnesini deriden çıkarabilen arı türleri
  İğnesini deriden çıkarabilen arı türleri hakkında bilgi


  İğnesini deriden çıkarabilen arı türleri hangileridir

  İğnesini deriden çıkarabilen arı türleri.jpg


  Bal arıları insanı soktuğunda iğnesini bırakır. Kendini kurtaran arının yaşama şansı yoktur, bir iki gün içinde ölür. İğnesini kaybeden arı daha çok hırçınlaşır ve düşmana saldırır. Fakat tekrar sokma şansı yoktur. Eşek arısı denilen zehirli arılar bir kez değil bir kaç kez sokabilir ve iğnesini de bırakmaz. İşte bu arı sokması çok tehlikelidir hemen hekime başvurulmalıdır.

  Öncelikle, arının iğnesini biran önce çıkarmak doğru olur. Bunu tutup çekerek değil, dezenfekte edilmiş bir iğne yada kredi kartı gibi künt kenarlı bir cisimle cildi kazıyarak yapmak tercih edilmelidir, bölgenin hareketi kısıtlanır.
  Yaraya sirke, buz, yatıştırıcı bir krem sürülür.Yara su ve sabunla yıkanır, tentürdiyot, potasyum permanganat eriyiği sürmek iyi gelir. Arı sokmasına karşı en etkili tedavi amonyaktır(bir kısım amonyak ve dört kısım su karışımı). Amonyak hem arının soktuğu yere sürülebilir hem de bir bardak suya 5-10 damla damlatılarak içilebilir. Kaşıntıyı azaltır. Elinizde kaşıntıyı, yanmayı giderici ilaç varsa onu sürebilirsiniz. Bunların olmadığı yerde lokal olarak soğan, sarımsak veya maydanoz uygulanır.

  Şişmeye karşı antihistaminik veya steroid bir krem sürülmelidir. Ağızdan alınacak antihistaminik herhangi bir tablet oldukça yararlı olacaktır. Ancak şiddetli reaksiyonlar için geciktirilmeden tıbbi müdahalelere başvurulmalıdır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Arılar insanı soktuktan sonra iğneleri insanın vücudunda kalmaktadır. İğnesini insan vücudunda bırakan arılar kısa bir süre sonra ölmektedirler. Arıların iğnesi bağırsaklarına yapışık olduğu için yerinden kopması ölümlerine sebep olmaktadır. Zehirli arılar birden çok defa sokabilme özelliğine sahiptirler. Zehirli arılar soktukları için ölmezler.
+ Yorum Gönder