+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Kraliçe arı sendromu ile ilgili kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kraliçe arı sendromu ile ilgili kısa bilgiler
  kraliçe arı sendromu ile ilgili kısa bilgiler

  kraliçe arı sendromu ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kraliçe arı sendromu hakkında bilgiler


  Birbirinden farklı birçok özelliği bulunan arıların, kuralları uygulama ve düzeni sağlamadaki titizliklerini fark etmemek mümkün değildir. Kovanın içine dikkatlice bakıldığında tüm işçi arıların, kendilerine göre daha büyükçe olan bir arıya özel bir özen gösterdikleri hemen fark edilir.
  Beslenmesi, temizliği, güvenliği gibi tüm ihtiyaçları diğer arılar tarafından karşılanan bu lider arı, koloninin devamlılığını sağlayacak olan "kraliçe arıdır" , tektir ve varlığı diğer arılar için hayati bir önem taşımaktadır. Kraliçe arı da bu durumun farkındalığıyla, konumunu ve statüsünü korumak için elinden geleni yapar.

  İş yaşamı da aynı arılar gibi kadın ve erkeklerin sürekli bir koşuşturma içinde olduğu kocaman bir kovandır. Özellikle geleneksel olarak ev kadınlığı ve annelik rollerini üstlenen kadınlar için bir varoluş ve nefes alış alanıdır. Kadın, kendini keşfetmeye, yeteneklerini sınamaya, sosyal ilişkilerini geliştirmeye ve ekonomik özgürlüğünü kazanmaya başlar. Bu durum kadınların sadece ev hanımı ve anne olmadıklarını göstermeleri açısından oldukça önemlidir. Kadınlar artık yönetilmeden, yönetmeye terfi etmeye başlamıştır. Ancak son zamanlarda hemcinsleri tarafından yönetilen kadınlarda, depresif belirtilerin ve stresin oldukça arttığı gözlenmeye başlanmasıyla, bu alandaki araştırmalar yoğunlaşmış ve sonuç olarak, kadınlarda Kraliçe Arı Sendromu' nun gelişmeye başladığı ortaya çıkmıştır. Kadının, erkek egemen iş yaşamındaki zorlu mücadelesi, cinsiyet körlüğü, başarıyı yüceltme ihtiyacı, kıskançlık, hemcinslerini tehdit olarak algılama gibi sendromu güçlendirmeye başlamıştır. Sendromu yaşayan kadınların, çevrelerinde başka bir kadını istemedikleri fark edilmiş, davranışsal olarak zamanla erkek davranış kalıplarını benimsemeye ve benzer tepkiler gösterdikleri gözlenmiştir.

+ Yorum Gönder