+ Yorum Gönder
Aşka Dair Yazılar ve Aşk Hikayeleri Forumunda Tahir Ile Zühre - Aşk Hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Tahir Ile Zühre - Aşk Hikayesi
  Tahir Ile Zühre

  Tahir ile zühre aşkı dilden dile yayılan bir aşktır gerçek tahir ile zühre aşkı nasıldır kimse bilemez ama gerçek olan bir şey var ikisinin de aşkı için büyük acılar çekmiştir.
  Padişah kızı Zühre ile Vezir oğlu Tahir'in ölümle biten aşk serüvenini anlatan bir Türk halk hikayesidir. Sevgililerin birleşmesini Zühre'nin annesi var gücüyle engelller . Sürgüne gönderilen Tahir sevgilisi başkasıyla evlendirileceği sırada gizlice döner .Ama delikanlı öldürülür . Tahirin öldürüldüğünü duyan Zühre'de kendini öldürür .

  Tahir ile Zühre'nin Karagöz oyununda anlatılışı da şöyle :
  Zühre’nin babası Hacıvat’a bir kahya aradığını söyler, Hacıvat da Karagöz’ün bu işi yapabileceğini söyler. Karagöz eve kahya olarak girer. Tahir ile Zühre birbirlerini çok sevmektedirler. Zühre’nin babasının yanında kahya olan Tahir’in babası ölürken Tahir ile Zühre’nin evlenmelerini vasiyet etmiştir. Zühre’nin babası da evlenmelerini istemektedir. Tahir ile Zühre’yi yanına çağırarak bu fikrini onlara da söyler. Karısının da onayını almak için durumu ona da anlatır. Bu fikri kabul etmeyen Zühre’nin üvey annesi sonradan kabullenmiş gibi görünür. Odasına gittikten sonra Karagöz’ü odasına çağırarak Tahir’i kendisinin sevdiğini söyler.
  Zühre ile evlenmesine engel olması için kocasına büyü yaptırır, Karagöz’e para vererek büyüyü kocasının sarığının içine koymasını ister. Karagöz, Zühre’nin babası uyurken büyüyü sarığının içine koyar. Zühre’nin babası uyandığında evlenme işinden vazgeçtiğini söyler. Tahir bu sevdadan vazgeçmeyeceğini söyleyince Zühre’nin babası seymenleri çağırarak Tahir’i Mardin’e sürgüne gönderir. Bir süre sonra Tahir kaçıp geri gelir ve Karagöz’e bu işi düzeltmesi için yalvarır. Karagöz bir punduna getirip Zühre’nin babasının sarığından büyüyü çıkarır. Birden kendine gelen Zühre’nin babası kızını Tahir’e vereceğini söyler. Olan biteni Zühre’nin babasına anlatan Karagöz iki sevgilinin kavuşmasını sağlar


  Alıntıdır. 2. Acil

  Tahir Ile Zühre - Aşk Hikayesi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


tahir ile zühre aşk hikayesi,  tahir ile zührenin aşk hikayesi