+ Yorum Gönder
Aşka Dair Yazılar ve Aşk Hikayeleri Forumunda Suzan ve Kırklardağı Efsanesinin konusu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Suzan ve Kırklardağı Efsanesinin konusu
  Suzan ve Kırklardağı Efsanesi
  Diyarbakır'ın güneybatısında, Dicle Nehri kenarında, Kırklardağı vardır. Bu Kırklardağı'nın arkasında Kırklar Ziyareti vardır. Çocuğu olmayanlar, buraya gelip dilek dilerler.

  Bir Süryani zengin ailenin de hiç çocukları olmuyormuş. Kadın, Kırklar Ziyareti'ne gelip dilek dilemiş, adak adamış.

  Bir kızı doğmuş. Adını Suzi (Suzan) koymuşlar. Her yıl doğum gününde, annesi onu süsler, giydirir ve Kırklar'a götürerek, bir kurban kestirirmiş. Suzan böylesine bin nazlarla büyüyüp, güzel bir genç kız olmuş. Müslüman komşularının oğlu Adil'le, birbirlerine aşık olmuşlar.

  Yine bir doğum yıl dönümünde, annesi Suzi'yi, hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek üzere, Kırklar Ziyareti'ne göndermiş. Arkalarından habersizce Adil de gelmiş. Hizmetçilerin kurban kesme telaşından yararlanan Suzi, Adil'le beraber, dağın arkasına dolanmışlar ve orada sevişmişler.

  Kırklar Ziyareti, bu beraberliği bağışlamamış ve ziyaret Suzi'yi çarpmış. Kız On Gözlü Köprü'nün orada, Dicle'de boğularak ölmüş. Suzi'nin ölümünden sonra, Adil de aklını yitirmiş.

  Suzan - Suzi Türküsü

  Kırklardağı'nın yüzü
  Karanlık sardı düzü
  Ben öleydim
  Suzi-Suzi Ziyaret çarptı bizi
  prüaltı kapkara
  Anne gel beni ara
  Saçlarım kumlara batmış
  Tarak getir de tara
  prünün orta gözü
  Sular apardı düzü
  Ben öleydim
  Suzi-Suzi Dicle ayırdı bizi


  alıntı
 2. Kesume
  Devamlı Üye

  Suzan kırklar efsanesi Suzan ile sevdiği çocuk Adil ile kırklar dağında bulunan kırklar ziyaretinde beraber olmuşlar kırklar ziyareti Suzanı affetmeyip suzana çarpmış suzan köğrüden düşmüş adil de aklını yitirmiş ve bunun üzerine şarkıları da çıkmıştır.
+ Yorum Gönder