+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Atasözleri Forumunda Çocuk ile ilgili atasözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Çocuk ile ilgili atasözleri
  Çocuk ile ilgili atasözleri


  Çocuğa iş buyuran, ardınca kendi gider.

  » Çocuk oyundan, aptal düğünden usanmaz.
  » Çocuğu işe gönder, peşinden sen git.
  » Çocuk evin meyvesidir.
  » Çocuktan al haberi.
 2. Mesport
  Moderators

  Çocuklarla İlgili Ata Sözleri

  Ağaca çıkan keçinin dala bakan oğlağı olur.
  Büyüklerin küçükler üzerinde büyük bir etkisi vardır. Çocuklar, çokluk büyüklerini örnek alırlar. Onlardan ne görürlerse onu yapmaya çalışırlar. Bu sebeple, anne-babanın çocuklar, büyüklerin de küçükler üzerindeki etkisi, eğitim açısından oldukça önemlidir..

  Aç aman bilmez, çocuk zaman bilmez. (Aç, yemek yeme ihtiyacı olan, yemesi gereken kimsedir. Bu insanın düşüncesi de karnını doyurmaktır. Onun bu isteği kimi özürlerle giderilip geçiştirilemez, böyle yapılmak istenirse kimi anlamsız ve aşırı davranışlara kaymasına neden olunur. Çocuklar da bir şey istediler mi hemen onun yerine getirilmesini isterler, beklemek nedir bilmezler.)

  Çocuğa iş buyuran, ardına kendi düşer (Çocuğa iş, ardına sen düş/ Çocuğu işe sal, ardınca sen var).
  (Çocuk gerek yaşı, gerek bilgi ve becerisi sebebiyle kimi işlerin altından kalkamaz. Çocuğa yapamayacağı, üstesinden gelemeyeceği, belli bir sorumluluk gerektiren işi yükleyen kimse, bunun farkına vardığı anda onun arkasından gitmek ve işle ilgilenmek zorunda kalır.)

  Çocuk büyütmek taş kemirmek.

  Çocuk büyütmek büyük fedakârlık ister. Çünkü anne_baba çocuğu büyütmek için türlü zahmetler çeker, büyük emek verirler. Gerek yeme ve içmeleri, gerek eğitimleri için ellerinden geleni yapıp olmadık zorluklara katlanırlar


+ Yorum Gönder