+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Atasözleri Forumunda Gavurun Tembeli Keşiş, Müslümanın Tembeli Derviş Atasözünün Anlamı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Gavurun Tembeli Keşiş, Müslümanın Tembeli Derviş Atasözünün Anlamı
  Gavurun Tembeli Keşiş, Müslümanın Tembeli Derviş Atasözünün Anlamı

  İnsanlar hep çalışmak zorundadırlar.Çalışmak bütün dinlerde emredilmiştir.Bu nedenle adını derviş koyup aylak aylak gezmek doğru değildir.Meyvesiz ağaç ancak odun olur.

  Bütün dinler çalışmayı emreder. Bazı kimseler ise dini çıkarları doğrultusunda kullanıp,çalışmadan yaşamanın yollarını bulurlar ki kendileri için çok kötü bir davranışı gerçekleştirmiş olurlar" anlamında bir söz. Kendini büsbütün ibadete verip,dünyadan elini eteğini çeken kişiler için kinaye yollu söylenir. 2. İsmail Abi
  Üye

  Bütün dinlerde emek sarf etmeden hiç bir şey olmaya cağını söylüyor fakat kendilerini din adamı olarak tan gösterip te insanların duygu ve zaflarından faydalanaraktan para kazanmayı başaran dolandırıcılar için kullanılır.
 3. Ömer
  Devamlı Üye
  Hrıstiyan dünyasında keşişler, Müslümanlar arasında ise dervişler tembel ve eli boş kimselerdir. Çünkü hayatta mücadele etmezler, bir köşeye çekilip otururlar ve şunun bunun yardımıyla geçinirler.
+ Yorum Gönder