+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Atasözleri Forumunda Bilgisizlik ile İlgili Atasözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Bilgisizlik ile İlgili Atasözleri
  Bilgisizlik ile İlgili Atasözleri
  (Hiç kimse içyüzünü iyi bilmediği, yeterince incelemediği, hakkında bilgi sahibi olmadığı, denemediği bir işi yapmaya kalkışmamalıdır. Yoksa kendini tehlikeye, altından kalkamayacağı zararlı sonuçlara atmış olabilir.

  Hesapsız kasap, ya bıçak kırar ya masat (Hesabını bilmeyen kasap, ne satır bırakır, ne masat).

  (1. Alacağını ve borcunu bilmeyen, gelirini giderini işine göre ayarlamayan kişi, elinde avucunda bulunanı da kaybeder; zarara uğrar. 2. Önlemini iyi almadan, ne yapıp edeceğini iyi düşünmede, bir iş girişiminde bulunan kişi, başarıya ulaşamaz; o iş için gerekli olan imkânları da yitirir

  İki karpuz bir koltuğa sığmaz.

  (Kimisi, önemi büyük birkaç işi bir arada yapmaya kalkışır. Bu ise çok zor ve sakıncalıdır. Çünkü gücü ve dikkati dağıtır. Buna aldırmayanlar çoklukla yapmaya kalkıştıkları işleri sekteye uğratırlar.

  Kılavuzu karga olanın burnu boktan kurtulmaz.


  (Kişi öncelikle kime danışacağını, kimin peşinden gideceğini iyi bilmelidir. Çünkü seçtiği kişi kötü, işe yaramaz biri olabilir ve onun başını belâya sokabilir.

  Kırk hırsız bir çıplağı soyamaz. (Bilgi ve Birikim Olmadığı Sürece, Başarılı Olmak Zordur

  Köpeğe gem vurma kendisini at sanır.

  (Hiçbir değeri olmadığı hâlde kendisine değer verilen, lâyık olmadığı hâlde bir makama getirilen kişi, kendisini gerçekten kıymetli sanıp buna da inanmaya başlar.

 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Cahil olmak bilgisiz olmak demek değildir.Bilgisiz olmak her hangi bir konuda bilgi sahibi olmamak demektir.Bu giderilebilmektedir.İnsanlar azim gösterdiği takdirde bilgisiz olduğu konular üzerinde çalışabilirler.
+ Yorum Gönder