+ Yorum Gönder
Atasözlerimiz ve Deyimler ve Atasözleri Forumunda Din İle İlgili Atasözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Din İle İlgili Atasözleri
  Din İle İlgili Atasözleri

  Çalışmak ibadetin yarısıdır.
  (İbadet kişiyi kötülüklerden sıyırır, iyilik yolunda ilerletir. Tanrı yolunda çalışmak ta kişiyi kötü duygulardan arındırır. Bunun içindir ki çalışmak, ibadet kadar büyük değer taşır.

  Dinsizin hakkından imansız gelir.
  (Acımasız, kötü, insafsız ve ahlâksız bir kişinin hakkından ancak ondan daha kötü bir kişi gelebilir.)

  Gavurun tembeli keşiş, Müslümanın tembeli derviş. (Bütün dinler çalışmayı emreder. Bazı kimseler ise dini çıkarları doğrultusunda kullanıp, çalışmadan yaşamanın yollarını bulurlar ki kendileri için çok kötü bir davranışı gerçekleştirmiş olurlar.)

  İbadet de (mahfi) gizli, kabahat da.


  (İbadet Allah ile kul arasındadır. İbadeti başkalarına gösteriş için yapanlar Allah'ın emirlerini, kulluk görevini yerine getirmemiş olurlar. İnsan bazı kusurları yaparak olgunlaşır, tecrübe kazanır. Bunun için olgunlaşmamıza yarayan kusurların da gizlenmesinde yarar vardır.)


  Mescide gerek olan meyhaneye haramdır.

  (Her özellikli şeyin gerekli olduğu bir yer vardır. Onun dışında başka bir yerde kullanılamaz. Kullanılırsa son derece zararlı olur. İçki Müslüman`a haramdır, dolayısıyla içemez ve bulunduramaz. Domuz eti Hıristiyanların sofrasına konabilir ama Müslümanların sofrasına sokulamaz. Aksi takdirde Müslümanlığın özüne zarar verilmiş olur.)
 2. Acil

  Din İle İlgili Atasözleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder