+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Adamın iyisi alış verişte belli olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Adamın iyisi alış verişte belli olur
  Adamın iyisi alış verişte belli olur.

  Açıklaması:
  Alışveriş bir insanın karakterini, iyi ya da kötü oluşunu belirleyen en önemli ölçütlerden biridir. Alışveriş her şeyden önce çıkara dayanır. Birçok insan da çıkarı için ahlâk kurallarını çiğnemekten kaçınmaz. Bunu anlamanın en iyi yolu da kişiyi alışverişte denemektir. Alışveriş sırasında hileye başvurmayan, hakkı gözeten, yalan söylemeyen, ahlâksız yollara sapmayan kimse iyi insandır. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Adamın iyisi alışverişte belli olur  [1] Birçok insanlar çıkarları için ahlak dışı davranışlarda bulunmaktan çekinmezler. Böyledavranışlara en çok alışverişte rastlanır. Bir kimse alışveriş sırasında yalan söylemez, hileyapmaz, buna benzer ahlak dışı davranışlara sapmazsa iyi insan olduğunu göstermiş olur.

 3. FERAY
  Devamlı Üye
  İyi insanlar nasıl anlaşılır? daima iyi işler yapar, faydalı işlerle meşgul olur. Efendimiz “aleyhisselam”; (Bir Müslümanın iyiliği, güzelliği, vakitlerini kıymetlendirmekle anlaşılır) diye buyuruyor. Malayani ile yani ne dünyaya, ne de ahirete hiç faydası olmayan işlerle uğraşanlardan Allah yüz çevirir.
+ Yorum Gönder