+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Dil ile ilgili özdeyişler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Dil ile ilgili özdeyişler
  Dil ile ilgili özdeyişler


  “TÜRK DİLİ, TÜRK MİLLETİ İÇİN MUKADDES BİR HAZİNEDİR.
  • ÇÜNKÜ, TÜRK MİLLETİ; GEÇİRDİĞİ NİHAYETSİZ BADİRELER İÇİNDE AHLÂKINI, GELENEKLERİNİ, HATIRALARINI, MENFAATLERİNİ; KISACA, BUGÜN KENDİ MİLLİYETİNİ YAPAN HER ŞEYİ DİLİ SAYESİNDE KORUDUĞUNU GÖRÜYOR.
  • TÜRK DİLİ, TÜRK MİLLETİNİN KALBİDİR, ZİHNİDİR.”
  • “TÜRK DİLİNİN KENDİ BENLİĞİNE, ASLINDAKİ GÜZELLİK VE ZENGİNLİĞİNE KAVUŞMASI İÇİN BÜTÜN DEVLET TEŞKİLÂTIMIZIN DİKKATLİ, ALÂKALI OLMASINI İSTERİZ.”  “Yeni Türkçe sözcükler önerebiliriz Bu yönde ısrarla çalışmalıyız Ancak bunları Türk Dili’nin olgunlaşma akışı içinde yapmalıyız.”


  “Türk ulusu ile Türk Dilini uygarlık tarihinin ve kültür dillerinin dışında görmenin ne yaman bir yanlış olduğunu bütün dünyaya göstereceğiz.”


  “Çocukluğumda elime geçen iki kuruştan birini betiklere kitaplara vermeseydim şu anda yaptığım işlerden hiçbirini yapamazdım Daha çocukken dersler betikler arasında yuvarlanırken sezerdim ki bu dilin bir gereksinimi var O gereksinimin ne olduğunu nasıl elde edileceğini bilmezdim Ancak kesinlikle bir şeyler yapmak gerektiğini sezerdim.”


  “Ulusal bilincin ayakta kalabilmesi uyanık bulunması için dil ile tarih uğrunda çalışmak zorundayız.”


  “Yaşamak isteyen uluslar tarihleri ile tarihlerini her alanda yaşatan dillerine sağlam sarılırlar Dilbilim tarihin en uzak en karanlık köşelerini aydınlatır Türk tarihi Türk ırkını ancak deneysel bilim belgeleriyle bulur Türk Dili bunlardan en önemlisidir Türk’ün tarihsel varlığı ile bu varlığın yeryüzündeki yaygınlığını özelikle Türk Dili’nin özgünlüğü çok açık bir kesinlikle göstermektedir” ..


  “Kültür işlerimiz üzerine ulusça gönüllerimizin titrediğini bilirsiniz Bu işlerin başında da Türk tarihini doğru temelleri üzerine kurmak öz Türk Dili’ne değeri olan genişliği vermek için yürekten çalışılmaktayız”


  “Bizim ulusalcılığımızın esası dil birliğimizin korunmasıyla olanaklı olacaktır Türkçe bütün Türkiye’ye egemen olmalıdır” 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Türkçe dünyanın en zengin dilidir. Lehçeleriyle birlikte milyonlarca kelimeye sahiptir. Her ne kadar son zamanlarda dilimiz tahrip edilmeye çalışılsada, dünyanın en zengi,n diline sahibiz, dilimizi en doğru şekilde kullanarak orjinaliğini korumaya çalışalım.

  Dil, düşünce ve duygularımızı anlatan bir araçtır. Washington Irwing dediği gibi ''Kullanıldıkça keskinleşen tek alet dildir.'' dilimiz kullanırken kalp kırmayılım. Dilimizle yıkıcı değil yapıcı olalım.
+ Yorum Gönder


dil ile ilgili özdeyişler,  dille ilgili özdeyişler,  dil ile ilgili deyimler,  dil ile ilgili özdeyiş,  dil ile ilgili ozdeyisler