+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Muktatafat Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Muktatafat
  Muktatafat


  Allahın gülü dikenli yarattığından şikayet edeceğimize, dikenler arasında gül yarattığına şükredelim.  Geçmişine taş atanın geleceğine gülle atarlar.

  Bahtiyar Vahapzade  Cihan bağında ey akıl, budur makbul-i ins ü cin

  Ne kimse senden incinsin, ne sen bir kimseden incin.

  İ. Hakkı  Bulmadın dünyada gönüle mekan

  Nerde bir gül bitse etrafında diken  “Devlet bir sobadır ve yakıtı da yalnız insanlardır. Yakılacak insan olmazsa soba söner. Sönen ve yanmayan sobanın da hiçbir yararı yoktur. Ama öte yandan bu insanlar da devlet olmadan yaşayamazlar: sobayı tutuşturan, yakan onlardır. Sobayı yanar tutmakla görevli olanlar da ona yakıt temin etmelidirler. Her şey buna bağlı.”! Cengiz Aytmatov  İnsan kendini sürükleyeni isteyerek izlediği vakit bağını hissetmez; ama direnmeye, uzaklaşarak yürümeye başladığı vakit çok acı çeker. Andre Gide (Dar Kapı)

  İçimden şu zalim şüpheyi kaldır

  Ya sen gel, ya beni oraya aldır.

  İsmet Özel  We are all alone and we all need each other.

  E. Allan POE  Bir insanın kaderi, dağdaki patika gibidir; bazan çıkar, bazen iner, bazen de dibi görünmeyen bir uçurumun başına gelir durur. İnsan tek başına böyle yolda yürüyemez. Ama birleşenler, birbirlerine omuz verenler her engeli aşar.

  Cengiz Aytmatov  Çözümde görev almayanlar problemin bir parçası olurlar.

  Goethe  Umur-u devlete birtakım eşhas-ı gayr-i mes’ulenin müdahale-yi mütevaliye ve gayr-i meşrualarına nihayet verilemediği cihetle istifa ettim. (Said Halim Paşa)  İnkilapçılarımız, insanların kanun ve nizamlar için değil, kanun ve nizamların insanlar için meydana getirilmiş olduğunu hiçbir zaman anlayamamışlardır. (Said Halim Paşa)  Bir idare, yalnız bir adamın veya bir partinin değil, bütün bir neslin eseridir. (Said Halim Paşa, Buhranlarımız)

  Temiz suyu bulmadan kirli suyu atma. Temiz suyu bulunca da kirli suyu mutlaka at ve her ikisinin karışmamasına özellikle dikkat et. (Bernard Shaw, Kara Kız)  İnsanı yalnız bir illet öldürür: sıkıntı. Öteki hastalıklar bunun vücuttaki çeşitli görünüşleridir.

  Her hastalık evvela ruhta başlayıp sonra vücuda sirayet etmiş bir isyandır. (Peyami Safa, Yalnızız)  Çölde bir yolcu gibi yalnızlığım içimde

  Kavrulup gidiyorum.

  Pervasız serçe gibi her ganimet peşinde

  Savrulup gidiyorum.  Bir kış güneşi gibi bulutlar esiri,

  Görünüp gidiyorum

  Ne belli bir yerim var, ne de sevdiğim biri,

  Sürünüp gidiyorum.

  (Cahit Sıtkı Tarancı)  Çıkmış yola destur alarak bahtından


  Rüzgar atının nalları var altından

  Bir hamlede edvarı geçerken hayran

  Hayran bakıyor mesafeler, ardından.

  Arif Nihat Asya  Başka sanat bilmeyiz, karşımızda dururken

  Yazılmamış bir destan gibi Anadolu’muz.

  Arkadaş, biz bu yolda türküler tuttururken


  Sana uğurlar olsun ayrılıyor yolumuz!

  Faruk Nafiz Çamlıbel 2. Ezlem
  Üye

  Bunların hepsi çok güzel ve önemli sözlerdir.Hayatın yaşandığı zamandan beri insanların başına gelen olaylar sonucu böyle sözler ortaya çıkmıştır.
+ Yorum Gönder