+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Pigment neye denir, Pigment hakkında, Pigment ile ilgili bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pigment neye denir, Pigment hakkında, Pigment ile ilgili bilgiler
  Pigment ile ilgili bilgiler..


  Pigment nedir
  Hücrelere özgü renk veren madde.Pigment, insan gözünde ve nesnelerin genellikle dış yüzeylerinde bulunarak renklerin oluşmasını sağlayan özel moleküldür. Renklerinden dolayı çeşitli boyaların üretiminde kullanılan ince toz halindeki anorganik ve organik bileşikler. Pigmentler, boyaların tersine sıvılarda çözünmezler. Ancak sıvılar içinde süspansiyon şeklinde dağılırlar. Pigmentler bir tuz, tuzlar karışımı, oksit ve metal olabilir.

  Boyacılıkta pigment olarak kullanılan renkli maddeler tabiî veya sentetik anorganik, organik bileşiklerden veya her iki sınıfa bağlı bileşiklerin karışımlarından ibaret olabilir. Bu pigmentlerin, suda çözünmemek, yağlarda çözünmemek veya çok az çözünmek, ışıktan ve atmosferik tesirlerden zarar görmemek ve örtme özelliklerinin olması gerekir. Organik pigmentler, suda ve yağlarda çözündüğünden boyalarda kullanılabilmesi için organik pigmentin bazı metallerle, tanen veya tuzlarla karıştırılıp lak haline getirilmesi gerekir. 2. HAZEL
  Üye

  Hücrelere özgü renk veren bir maddedir. İnsan gözünde ve nesnelerin genellikle dış yüzeylerinde bulunarak renklerin oluşmasını sağlayan özel moleküldür.
+ Yorum Gönder