+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Aklı kesmek deyiminin öyküsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Aklı kesmek deyiminin öyküsü
  aklı kesmek deyiminin hikayesi


  ÎBNİ SİNA, ünlü bir hekim olduğu gibi, matematik sahasında da çok bilgiliymiş. Daha çocukken, babası onu, matematiğe özel hassasiyet gösteren bir okula yazdırmış.
  Ama Ibni Sina, bu okulda, cebir ve geometriyi bir türlü becerememiş. Bunun üzerine okuldan kaçmış. Babasından korktuğu için eve dönemediğin-den, yoldan geçmekte olan bir kervana katılıvermiş.Kervanın ilk konakladığı yerde, kervancıbaşı yolcuların en küçüğü olan Ibni Sina'yı, su getirmesi için civardaki bir kuyuya göndermiş. Ibni Sina, sapına ip bağlı kova ile kuyudan su çekerken, ipin sürtündüğü taşı kestiğini görmüş. Kendi kendisine; "Bu nasıl olur, ip taşı nasıl keser?" diye sormuş.

  Azıcık düşündüğünde de, ipin çok uzun zamandır kuyudan her su çekilişinde aynı yere sürtüne sürtüne taşı kesebileceğine karar vermiş.

  Sonradan adı asırlarca "tıp dehası" olarak anılacak olan Ibni Sina: "Madem bu ip, gidip gelmekle taşı bile kesiyor. Niye benim aklım da azim ve gayretle çalıştıktan sonra cebiri ve geometriyi kesmesin!" demiş ve kovayı da kervanı da bırakarak hemen okuluna geri dönmüş.
  Bu deyim, bir şeyin olabileceğine inanmak anlamında kullanılır. 2. HAZEL
  Üye

  Bu deyim bir insanın çok fazla olmasını istediği bir şeyin olmasının zor ve meşakkatli olduğunu bildiği halde onla uğraşmayarak kendine kolay yollar arayan ve olacağına inanan birisine kullanılır.
 3. Ziyaretçi
  Bu bilgiyi nereden edindiniz? Deyimin İbn-i Sinâ'nın hayatıyla ilgili olduğu bilgisini hangi belgeye dayandırmaktasınız? Zira lazım da
 4. Fatma
  Administrator
  Bu bilgiyi nereden edindiniz? Deyimin İbn-i Sinâ'nın hayatıyla ilgili olduğu bilgisini hangi belgeye dayandırmaktasınız? Zira lazım da
  Bilgiyi aldığımız yerde herhangi bir kaynak gösterilmemiş. Genelikle İbni Sina ile ilgili biyografilerde bu hikaye anlatılıyor.

+ Yorum Gönder


aklı kesmek deyiminin hikayesi kısa