+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Ben allah'ın işine karışmam deyiminin öyküsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Ben allah'ın işine karışmam deyiminin öyküsü
  ben allah'ın işine karışmam deyiminin hikayesi

  BİR BEKTAŞÎ DERVİŞİ, hamama gitmiş. Bakmış ötede beride irili ufaklı hamamböcekleri gezinmekte. Hem kızmış hem içi kalkmış:
  "Hey, benim Rabbim, bu münasebetsiz ve sevimsiz hayvanları ne diye yaratırsın acaba" diye söylenmiş. Aradan bir müddet geçmiş ve Bektaşî bir gün hastalanmış. O devrin hekimlerinden biri:Baba efendi, senin bu hastalığının ilacı şudur. Kırk tane iri hamamböceğini bir okka maydanoz ile kaynatıp üç gün, sabah akşam içeceksin, Bak hastalığından eser kalacak mı?" demiş.

  Baba bu işe pek eyvahladıysa da, bakmış ki hastalık aman vermiyor, yâ Allah deyip hekimin bu tavsiyesini çaresiz iğrenerek yapmış. Artık, sebep hamamböcekleri mi olmuş, o bir okka maydanoz mu bilemeyiz ama Allah şifa vermiş.

  Sıhhatine kavuşan baba erenler, bir zaman sonra uzunca bir seyahate çıkmış. Bindiği gemi denizin ortasında öyle bir fırtınaya tutulmuş ki, hem kaptan, hem tayfalar, hem yolcular, "Allah'ım sen bizi kurtar, şöyle zekat vereceğiz, şöyle kurbanlar keseceğiz" diye adaklar adar dururlarmış. Bizim Bektaşî ise, bir köşeye sinmiş ne konuşur, ne kaçışırmış. Yolculardan biri, onun bu sakin halini farkedip:
  "Yahu, baba, bakıyorum hiç sesin çıkmıyor. Sende birşey adasana" deyince baba erenler:
  "Aman evlâdım, ben Allah'ın işine karışmam, bir defa karıştım bana tam kırk tane hamamböceği yedirdi" demiş 2. HAZEL
  Üye

  Allahu teala bu evren deki her şeyi kusursuz bir biçimde yaratmıştır ve her şeyin bir amacı ve bir yaratılış nedeni vardır bu sebep den dolayıdır ki Allahu tealanın yaratığı hiç bir şey boşuna değildir.
+ Yorum Gönder


BEN ALLAHin isine karismam deyiminin h