+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Sapı silik deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Sapı silik deyiminin hikayesi
  sapı silik deyiminin öyküsü

  ESKİ DEVİRLERDE kılıç, pala, hançer, kama vesaire gibi dürtücü ve kesici silahları yapan ustalar, isimlerini bunların saplarına, kabzalarına, mühür kazır gibi yazarlarmış.
  Kılıç yapmak öyle her demircinin harcı değilmiş. Kötü kılıç da en olmadık yerlerde kırdırmış. Ki bu, er kişi için hayat memat meselesi demekmiş. O sebeple bu sanatta ün yapmış birkaç meşhur ustanın malları her yerde aranır ve pahalıya satılırmış. Meşhur ustaların yaptığı silahlar kullanıla kullanıla aşındığı ve sapında yazılı isim, sürtünme sonucu silindiği halde bir türlü kırılmaz ve esnekliğini muhafaza edermiş.

  Her devirde olduğu gibi bunları da gizli, aşikâr taklid eden sahtekârlar çıkarmış. Bu açıkgözlerden bazıları, meşhur ustanın ismini belli belirsiz taklid ederek satıcılara verirler, satıcılar da filanca meşhur ustanın mamulâtıdır, diye müşterilere yutturmaya çalışırlarmış.
  Talip olan müşteriler evvela, yapan ustanın ismini ararlar ve iyice göremedikleri için:
  "Bunun sapındaki isim silik, iyice okunmuyor" diye almazlarmış.Menşei meçhul, başlangıcı ve kökü belirsiz mallara aslı, nesli, nesebi belirsiz kimselere "Sapı silik" denilmesinin hikayesi buradan gelmektedir. 2. HAZEL
  Üye

  Ne olduğu nereden geldiği ilk nerede kullanıldığı beli olmayan şeylere,kim kimlerden veya nereli olduğunu bilmediğimiz tanımadığımız kişilere kullanılan deyimimiz tir.
+ Yorum Gönder