+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Eski hamam eski tas deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Eski hamam eski tas deyiminin hikayesi
  eski hamam eski tas deyiminin öyküsü

  VAKTİYLE EDİRNE'DE Vakıf malı olan harap bir hamam varmış. Bakımsızlıktan miskin ve berduşların esrar tekkesi haline gelmiş.
  Fakat bulunduğu yer kıymetli olduğundan, vakıflar heyeti bu hamamı yeniden yaptırmaya karar vermiş.

  Ustalar işe başlamış. Fakat eski hamamın, temele kadar yıkılması ve yeniden yapılması gerektiği ve buna göre masrafı hesaplandığı halde, ustabaşı bir kurnazlık düşünmüş. Harap hamamı hiç yıktırmadan, şurasını burasını sıvatmış, ufak tefek bazı ilaveler yapmış ve bu arada inşaat için ayrılan binlerce altını da, vezneden taksit taksit çekmiş.
  Her tarafını bir güzel boya ve badana yaptırmış. Sonunda da; "inşaat bitti, hamam yapıldı, buyurun teslim alın" demiş.

  Hamamı teslim almaya giden heyet durumu anlamış. Heyetten açıkgöz bir üye, halvetleri, külhanı ve izbe yerleri gezerken, eski hamam zamanından kalma bir deste eski tas bulmuş. Bunları getirip ustabaşı ile vakıf heyetine gösterdikten sonra şöyle demiş:
  "Eski hamam, eski tas. Vakıf işi hile götürmez. Günahtır efendiler. Burada yeniden inşaat yapılmadığını şu taslarla isbat ederim. Üstelik kubbedeki çatlak da cabası."
  Bu deyim, "ortada değişen hiçbir şey yok, her şey aynı" mânâsında kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  kötü veya yanlış işler peşinde koşan kişileri değişeceğine ve farklı birisi olacağına söz vermesi ve değişen hiç bir şeyin olmaması sonucunda kullanılan deyimimiz tir.
+ Yorum Gönder