+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Kaş yaparken göz çıkarmak deyiminin çıkış hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Kaş yaparken göz çıkarmak deyiminin çıkış hikayesi
  Kaş yaparken göz çıkarmak deyiminin öyküsü

  ESKİ DÜĞÜNLERDE DE, şimdiki gibi gelin hanıma makyaj yaparlarmış. O zamanlar bu işleri, adına kalemkâr denilen bu işin ustası olmuş kadınlar yaparmış.

  Bu arada gelinin kaşları rütuş yapılır, cımbızla fazla tüyler çekilerek inceltilir. Kalemkârın elindeki özel kalemle kaşlara şekil verilirmiş.Bir düğün evinde böyle bir hazırlık yapılırken, davetlilerden bir kısmı çalgı çalıyor, bir kısım gençler de odanın ortasında oynuyorlarmış.Her nasılsa, oynamakta olan genç kızlardan birisinin ayağı kaymış, yere devrilirken, kalemkâr kadına çarpmış. Kalemkârm elindeki sert uçlu kalem, gelin hanımın gözüne batmış.
  Bir feryad, bir bağrışmadır kopmuş. Düğün evi karışmış, acele hekim çağırmışlar, fakat hepsi nafile, göze saplanan kalem, zavallı kızcağızın gözünü kör etmiş.
  Bu olaydan sonra gelin hanım bir gözünden olmuş, kalemkâr kadın da ekmeğinden. Çünkü o kalemkârı bir daha kimse çağırmaz olmuş. Adı anıldıkça "Haa şu kaş yaparken göz çıkaran kadın mı? Aman istemeyiz" demişler.


  Bu deyim, incelik gerektiren bir işi yaparken ya da; "faydalı bir iş yapayım, şu yanlışı düzelteyim iyi olsun" derken, daha da kötüsüne sebep olmak mânâsında kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Bir kişiye iyilik yapmak isterken veya bir işi düzeltmek bir iş yapım derken işlerin veya iyiliğin beklemedik nedenler doğurması ile oluşan sonuçlar sonrasında suçsuz iyi niyetli olduğunuzu belirtmek için kullanılan deyimdir.
+ Yorum Gönder