+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Kazın ayağı öyle değil deyiminin çıkış hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Kazın ayağı öyle değil deyiminin çıkış hikayesi
  Kazın ayağı öyle değil deyiminin öyküsü


  ADAMIN BİRİSİ TAVUK hırsızı imiş. Mahallede konu komşunun kümeslerinden çaldığı tavuk, hindi, ördek ve kazlarla geçinirmiş.

  Bir gün bitişik komşusunun bahçesinden bir çift hindi çalmış. Hindileri kesmiş, karısı da ocakta pişmekte olan hindilerin yağları ile yağlamak için yufka açıp saç üstünde pişirmeye başlamış.
  Hindileri çalınan komşu akşam üzeri işin farkına varmış. Mahallenin imamına ve ihtiyar heyetine şikayet etmiş. İmam ve muhtar, heyet halinde hırsızın evine baskın yapmışlar. Henüz sofrada bulunan pişmiş hindileri görüp suçüstü yakalamışlar. Ama hırsız, durmadan onların hindi olmadığını ve kendisinin bugün avda vurduğu bir çift yaban kazı olduklarını iddia etmiş.

  "Öyle ise, tüylerini, kafasını ve ayaklarını görelim" demişler.
  Heyetten birisi bahçedeki çöp tenekesini devirip ararken hindilerin ayaklarını bulmuş. Diğer üyelere haber vermiş. Hırsıza gösterip yüzüne tükürmüşler.
  "Kazın ayağı böyle mi olur? Utanmaz" demişler.
  Pişkin hırsız iddiasında ısrarla:

  "Efendim" demiş, "Bunlar yaban kazıdır. Bunların ayakları böyle olur. Çünkü bunlar daima havada uçtuklarından, suda yüzen kazlar gibi, ayak parmakları arasında yüzgeçlik yapan perdeleri yoktur."

  Bu deyim; "sen öyle zannediyorsun ama, işin aslı öyle değil" mânâsında kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Yapılan bir işin veya söylenen bir sözün manasını,nedenini farklı anlaşılması nedeniyle yapılan işin veya söylenen sözün neden ne için yapıldığını veya söylendiğini belirtmek için kullanılan deyimdir.
+ Yorum Gönder