+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Onun ipi ile kuyuya inilmez deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Onun ipi ile kuyuya inilmez deyiminin hikayesi
  onun ipi ile kuyuya inilmez deyiminin öyküsü

  ESKİDEN bir Boytablık sanatı varmış. Kendir ve keten liflerinden çul, yular, ip, urgan, palamar, halat gibi şeyleri imâl eden esnafın, halk arasındaki adı Mutaf'mış.
  Mutaf esnafı arasında, hileli malzeme ile, çürük ip imâl eden Ali usta adında biri, malının bozukluğu ile bilinirmiş. Ona, İpi Çürük Ali Usta derlermiş. Ali Usta'nın yaptığı ip ve urganlar olmadık yerde kopar, kazalara neden olurmuş.

  Bir gün, evlerden birinin bahçesindeki derin kuyuya bir koyun düşmüş. Kuyuya inmeğe hazırlanan biri, ev sahibinden urgan istemiş. Getirilen urganı beğenmemiş. "Bu urgan, İpi Çürük Ali ustanın malıdır. Onun ipi ile kuyuya inilmez" demiş.
  Kuyu başındaki ev sahibi:
  "Haksızlık ediyorsun ustam, Ali ustanın ipi ile kuyuya inilir. Ama aynı iple çıkılır mı, çıkılmaz mı, orasını bilmem?" deyince etrafındakiler gülüşmüş.
  Bu deyim, bir kişinin hiç güvenilir olmadığını anlatmak için kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Malzemeden çalan kötü malzeme imal eden kişileri belirtmek için kullanılan bir atasözü dür. Eğer imal ettiğin malın malzemesinden çalarsan o mal kötü olur satın alan kişinin hiç bir işine yaramaz.
+ Yorum Gönder