+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Öküz altında buzağı aramak deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Öküz altında buzağı aramak deyiminin hikayesi
  öküz altında buzağı aramak deyiminin öyküsü

  ZENGİN BİR TOPRAK AĞASI, sahip olduğu pek çok koyun, sığır, at, manda ve keçi gibi hayvanları, ortakçı köylülerine, doğan yavruları almak şartıyla verirmiş. Her yıl doğumlardan sonra köylere giderek yeni doğan kuzu, buzağı, malak, tay gibi yavruları aşırı bir titizlikle sayar, özel damgasını vurur, sonra da defterine kaydedermiş. Bunu yaparken de tüm huzursuzluğu, aksiliği ile köylülere yavruları cins cins ayırtır, mutlaka her hayvanı yavrusu ile beraber görmek istermiş. Hani bunun kuzusu? Hani bunun oğlağı? Hani bunun malağı diye bağırıp çağırarak sayım ve kayıt yaptığı bir gün, inek sandığı irice bir öküzün altında buzağısını göremeyince, boynuzundan tutup "Hani bunun buzağısı?.. Hani bunun buzağısı?.." diye bağırmaya başlamış. İlk anda şaşkınlık ve ortalıktaki telaştan olsa gerek, köylü de şaşırıp başlamış buzağıyı aramaya. Ağa da bir hırsızlık yakaladım diye sevincinden şamatayı artırmış. Bir aralık köylülerden biri durumu farke-dip:
  "Ağam" demiş. "O hayvan inek değil öküzdür. Öküzün altında buzağı aranır mı? Erkek hayvanın da buzağısı olur mu?"
  Bu deyim, olmayacak şeyleri bahane etmek mânâsında kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Olmayacak yerde olmayacak şeyler aramak veya olmayan bir şeyi yanlış yerde arayan kişileri tarif etmek veya o kişileri durdurmak için söylenen deyimimiz tir.
+ Yorum Gönder