+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin hikayesi
  öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin öyküsü

  FAKİR BİR KÖYLÜNÜN çift sürdüğü öküzlerden birisi ölmüş. Mecburen toprak ağasına gitmiş, boyun bükmüş, yalvarmış.

  Ağa binbir rica ve minnet ile zavallıya bir öküz almış, ama çok ağır şartlar koşmuş:
  "Öküzün parası ödeninceye kadar hayvan ortak malımız sayılacak. Senede elli dönüm tarlamı süreceksin. Ağılıma, koyunlarıma, ahırlarıma, hayvanlarıma bakacaksın. Ekim, dikim, çapa ve harman işlerime yardım edeceksin," demiş.

  Zavallı fukara, ağaya her gittiğinde, hediye olarak süt, peynir, yağ götürür vc öküzün parası için sık boğaz etmesin diye kul köle olurmuş.
  insafsız Ağa, bu fakir köylüyü her görüşünde:
  "Benim öküz ortağım" diye alay edermiş. Aradan iki üç sene geçmiş, öküz parasının yarıdan çoğu ödenmiş ama, bu kadar yorucu işlere dayanamayan zavallı öküz de ölmüş.
  Ağa yine eskisi gibi köylüye iş buyurmaya, emir vermeye ve angaryalarını yaptırmaya devam etmek istemiş. Fakat sabrı iyice tükenen köylü:
  "Ağam, gayri bu iş burada biter" demiş "öküz öldü, ortaklık bitti.
  Bu deyim, bir arada olmayı gerektirecek sebeplerin ortadan kalktığını anlatmak için kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Bir işin bozulduğunu bir arada olmak için hiç bir sebebin kalmadığını belirten bir deyimdir erer birlikte çıkılan yol sona ererse birlikte olmanın hiç bir manası yoktur.
+ Yorum Gönder


öküz öldü ortaklık bozuldu deyiminin hikayesi,  öküz öldü ortaklık bozuldu hikayesi,  öküz öldü ortaklık bitti deyiminin,  öküz öldü ortaklık bitti hikayesi,  ortaklık hakkında hikayeler,  öküz öldü ortaklik bozuldu ile ilgili kisa hikaye