+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Sarı çizmeli mehmet ağa deyiminin öyküsü Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Sarı çizmeli mehmet ağa deyiminin öyküsü








  sarı çizmeli mehmet ağa deyiminin hikayesi

  İZMİR'İN ÖNDE GELENLERİNDEN zengin bir adamın, Aydından bir misafiri gelecekmiş. Bu misafiri Alsancak istasyonunda karşılamak ve alıp eve getirmek üzere kendi faytonunu ve uşağınıistasyona göndermiş.

  Uşak istasyona giderken efendisine sormuş: "Ben gelecek misafiri tanımıyorum. Kalabalıkta
  nasıl bileceğim?"

  Efendisi de:
  "Uzun boylu, elli veya ellibeş yaşlarında, tıknazca, efe bıyıklı, sarı çizmelidir, elinde gümüş saplı kamçısı vardır, ismi Mehmet Ağadır" diye tarif etmiş.

  Tren gelmiş, yolcular vagonlardan birer ikişer inmeye başlamış. Garın içi ana-baba günü gibi mahşeri kalabalık olmuş. O tarihlerde—nerden çıktıysa— sarı çizme giymek pek modaymış. Trenden inen yolcular arasında pek çok sarı çizmeli insan varmış. Uşak şaşırmış ve hangisine sahip çıkacağını kestirememiş. Başlamış yüksek sesle bağırmağa:
  "Aydından gelen Sarı Çizmeli Mehmet Ağam" diye, avazı çıktığı kadar haykırırken, uşağın bu saf hareketi herkesin hoşuna gitmiş. Kalabalık arasında gülüşmeler başlamış. O gün istasyonda bulunup gülüşen kalabalık Sarı Çizmeli Mehmet Ağa lâfını bütün yurda yaymışlar.
  Bu deyim, ismi adresi bilinmeyen ya da eksik bilinen bir kişiyi tarif etmek için kullanılır.

  Selim Gündüzalp







 2. HAZEL
  Üye





  Kim olduğu adı sanı beli olmayan kişilere söylenen bir deyimdir. Yeni tanıdığınız ve daha samimi bile olmadığınız dış kapının dış mandalı olan kişilerin size yakın dav damasın durumunda da kullanılır.




+ Yorum Gönder


sarı çizmeli mehmet ağa hikayesi,  sarı çizmeli mehmet ağa deyiminin hikayesi,  sari cizmeli mehmet aga hikayesi,  hele Çizmeli Mehmet Ağa hikayesi,  sarı çizmeli mehmet ağa deyimi hikayesi,  sarı çizmeli mehmet ağa deyiminin öyküsü