+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Yok devenin başı deyiminin hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Yok devenin başı deyiminin hikayesi
  yok devenin başı deyiminin öyküsü

  HİCAZ'A develerle gidildiği zamanlar, hac yolcuları çok zahmet çekerlermiş. Aylarca deve sırtında yol gider, ıssız bucaksız çöllerde, kızgın güneşin altında susuzluktan yanarlarmış. Alışık olunmayan, sıcak bir iklime girmek, eşkıyaların hücumuna uğrayıp öldürülmek, soyulmak gibi tehlikeli ve zor bir yolculuk yaparlarmış.
  Böyle bir çölde haftalardan beri deve üstünde yorulan bir hacı namzedi, bir gece uyuklarken rüya görmeye başlamış. Rüyasında kendi evini ve karısı ile çocuklarını görmüş. Karısı yer döşeklerini sermiş, örtülerini ve yorganlarını düzeltiyormuş, karısına seslenmiş:
  "Hanım döşekleri serdin mi?"
  "Serdim, serdim, hepsi hazır seni bekliyor."
  "Öyle ise hemen yatayım."
  "Yat kocacığım, yat da dinlen" deyince, rüya-sındaki döşeğe yatmak için kendisini bırakan zavallı adam, devenin sırtından kumlara düşmüş. Can acısıyla uyanmış, feryad etmeye başlamış. Kervancılar gelmişler, yerden kaldırmışlar, deveyi çökertip, adamı bindirmişler. Fakat bu sefer de uyku sersemi olan adamcağız deveye ters binmiş. Kervancılar da uyku sersemi olduğundan işin farkına varmamışlar. Tekrar yola devam etmişler. Fakat sıcak beynine vuran ve henüz uykusu açılmayan hacı adayı:
  "Aman kollarım, aman bacaklarım, aman başım, her tarafım kırıldı diye inlerken bir yandan da devenin başını aramış ama bulamamış." Bu sefer de: "Yok Yok Vallahi yok! Benim devenin başı yok"diye bağırıp yolculara seslenmiş.Tekrar yanına gelmişler, ne oluyorsun diye sormuşlar:
  "Yahu size yok bu devenin başı diyorum, devenin başını nereye koydunuz?" diye şaşkın şaşkın sormuş Herkes de gülüşmüş

  Bu deyim, çok abartılı bir söz karşısında söylenir.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Çok abartılı konuşan çok aşırı yalan söyleyen kişilerin kendini veya yaptıkları bir işi olmayacak şekilde anlatarak tan pirim yani kendini büyük göstermek için uğraşan kişilere söylenen deyimdir.
+ Yorum Gönder