+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Kastamonu Müzesinde Atatürk Köşesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Kastamonu Müzesinde Atatürk Köşesi

  Müzesinde Atatürk Köşesi


  Atatürk, Kastamonuluların daveti üzerine, 24 Ağustos 1925 Pazartesi günü, arkadaşları ile birlikte, otomobille Kastamonu'ya gelmiş, coşkun gösterilerle karşılanmıştı. Atatürk, karşılama töreni sırasında ilk kez panama şapkası ile görünmüş, böylece şapka inkılabını Kastamonu'da başlatmıştı. Ertesi günü 25 Ağustos 1925 Salı günü, bazı ziyaretler yapan, Belediye binasında halkın dileklerini dinleyen ve konuşmalar yapan Atatürk, o gün öğleye doğru İnebolu'ya hareket etmişti.
  Atatürk'ün Kastomonu'yu ziyaretleri sarısında kullandığı bazı eşyalar ve yemek takımları Kastamonu Belediyesince değerli bir hatıra olarak saklanmış, daha sonra Kastamonu Müzesine verilmiştir.

  Kastamonu Müzesinde (Atatürk Salonu) nda bulunan eşyalar arasıda cevizden küçük bir gümüş çay takımı, peçete, havlu ve sırmalı bronzlar bulunmaktadır.
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Mustafa Kemal Atatürk Kastamonuluların daveti üzerine arkadaşlarıyla Kastamonu ya gider .Atatürk'ü coşku ve sevinçlerle karşıladılar.İlk kez şapka inkılabını Kastamonu da başlatmıştır.
+ Yorum Gönder