+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda İkinci dünya savaşının Türkiye ye Etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  İkinci dünya savaşının Türkiye ye Etkileri
  Türkiye Açısından İkinci Dünya Savaşı

  -Türkiye savaşa girmemiş, ancak savaştan olumsuz yönde etkilenmiştir. Savaş boyunca büyük bir ordu silah altında tutulmuş. Ekonomi durmuş, fiyatlar hızla artmış, birçok madde bulunamaz hale gelmiş veya karaborsaya düşmüştür.

  -Savaş sonrası tüm dünyada esmeye başlayan özgürlük ve demokrasi rüzgarlarına, gerekse savaş sıkıntılarının getirdiği toplumsal tepkilere seyirci kalınmadı. 1946'da çok partili hayata geçildi.

  -Türkiye, izlediği taktik sayesinde savaştan en az zararla çıkmayı başardı. Türkiye gerek Müttefik gerekse Mihver Devletlerden gelen baskılara karşı koyarak tarafsızlığını korumuştur.

  -Türkiye, izlediği siyasetle milli bağımsızlığından taviz vermeyeceğini ispatlamıştır.

  -Türkiye, sonu belli olmayan maceralara girerek toprak büyütmek meraklısı olmadığını göstermiştir.

  -Savaş sonunda Türkiye, Müttefik Devletlerin yanında resmen yer aldı.

  -Birleşmiş Milletler Bildirisine imza atarak bu örgütün üyesi oldu.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Türkiye ikinci dünya savaşı sırasında askeri açıdan savaşa girmemiştir ancak savaştan zarar görmemek için dengeyi tutturmaya çalışmıştır ve sonuna kadar bu dengeyi korumuştur. Kendini savunmak amacı ile Çakmak hattını yapmıştır ancak yine de topyekün savaşın zararlarını görmüştür.
+ Yorum Gönder


2.dünya savaşının türkiyeye etkileri nelerdir msxlabs,  ikinci dünya savaşının türkiyeye etkileri,  2.dünya savaşının türkiyeye etkileri,  2 dünya savaşının türkiyeye etkileri