+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda İkinci Dünya Savaşı'nın Türkiye Açısından Sonuçları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  İkinci Dünya Savaşı'nın Türkiye Açısından Sonuçları
  Türkiye Ve İkinci Dünya Savaşı
  -Türkiye savaşa girmemiş, ancak savaştan olumsuz yönde etkilenmiştir. Savaş boyunca büyük bir ordu silah altında tutulmuş. Ekonomi durmuş, fiyatlar hızla artmış, birçok madde bulunamaz hale gelmiş veya karaborsaya düşmüştür.

  -Savaş sonrası tüm dünyada esmeye başlayan özgürlük ve demokrasi rüzgarlarına, gerekse savaş sıkıntılarının getirdiği toplumsal tepkilere seyirci kalınmadı. 1946'da çok partili hayata geçildi.

  -Türkiye, izlediği taktik sayesinde savaştan en az zararla çıkmayı başardı. Türkiye gerek Müttefik gerekse Mihver Devletlerden gelen baskılara karşı koyarak tarafsızlığını korumuştur.

  -Türkiye, izlediği siyasetle milli bağımsızlığından taviz vermeyeceğini ispatlamıştır.

  -Türkiye, sonu belli olmayan maceralara girerek toprak büyütmek meraklısı olmadığını göstermiştir.

  -Savaş sonunda Türkiye, Müttefik Devletlerin yanında resmen yer aldı.

  -Birleşmiş Milletler Bildirisine imza atarak bu örgütün üyesi oldu.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Türkiye ikinci dünya savaşı sırasında savaştan uzak durmasına rağmen ekonomik, sosyal ve siyasal yönden çok fazla zarar görmüştür. Savaştan korunmak için fabrikalarda çalışan işçilerin çoğuna silah verildiği için üretim durmuştur ve ülke gelirlerin bir çoğu savunma birlikleri için kullanıldığı için sanayileşme için yapılan planlar boşuna gitmiş oldu.
+ Yorum Gönder


2.dünya savaşının türkiye açısından sonuçları,  ikinci dünya savaşının türkiye açısından sonuçları,  2.dünya savaşı türkiye açısından sonuçları,  2. dünya savaşı ve türkiye açısından sonuçları,  2. dünya savaşının türkiye açısından önemi,  türkiye açısından 2.dünya savaşı