+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda 1.Dünya Savaşında İttifak Ve İtilaf Devletleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  1.Dünya Savaşında İttifak Ve İtilaf Devletleri
  İtilaf ve ittifak devletleri hakkında bilgi


  İtilaf Devletleri


  İtilaf Devletleri ya da Müttefik Devletler, başlangıçta İngiltere, Fransa ve Rusya'dan oluşan savaş bloğu.
  İtalya I. Dünya Savaşı başladıktan sonra İttifak Devletleri grubundan ayrılıp İtilaf Devletleri grubunun yanında savaşa girdi. Savaşın ilerleyen safhalarında ABD İtilaf devletlerine katıldı. Rusya 1917 ihtilalinden sonra İtilaf devletleri grubundan ayrılarak savaştan çekildi. Savaş sırasında yeni katılımlarla İtilaf Devletleri grubu genişledi. İtilaf Devletleri I. Dünya Savaşı'ndan galip olarak çıktı ve yenilen İttifak Devletleri'nin topraklarını kısmen işgal etti.

  Savaşa katılan İtilaf Devletleri

  Rusya İmparatorluğu
  Fransa
  İtalya
  ABD
  Romanya
  Sırbistan
  Yunanistan
  Belçika
  Portekiz
  Karadağ
  San Marino
  Britanya İmparatorluğu
  Avustralya
  Kanada
  Hindistan
  Yeni Zelanda


  İttifak Devletleri


  İttifak Devletleri, Merkezi Devletler ya da Bağlaşma Devletleri, başlangıçta Almanya (ve yanında katılan Alman Sömürge güçleri), Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve İtalya'dan oluşan devletler grubudur.

  Kökeni 1882'de kurulan Üçlü İttifak Antlaşması'na dayanır. İtalya, I. Dünya Savaşı başlayınca önce bir yıla yakın süre tarafsız kalmış, daha sonra İtilaf Devletleri tarafına geçerek 23 Mayıs 1915'te savaşa girmiştir. Müttefik arayan İttifak Devletleri'ne önce 2 Ağustos Osmanlı-Alman Gizli Antlaşması'nın gereğini yerine getiren Osmanlı İmparatorluğu, bir yıl sonra ise Çanakkale Zaferi'nden sonra savaşı Almanlar'ın kazanacağını düşünen Bulgaristan Krallığı katılmıştır.

  Savaşa katılan İttifak Devletleri

  Alman İmparatorluğu
  Avusturya-Macaristan
  Osmanlı İmparatorluğu
  Bulgaristan Krallığı
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Aslında İtifak ve İtilaf devletleri başta üçlü gruplar halindeydi ve bu savaştan uzak kalmak isteyen ülkeler vardı ancak daha sonra bağımsız kalan ülkeler eğer bir tarafa geçmezlerse tek başlarına bu ülkelere karşı duramayacaklarını düşündükleri için bu gruplara katılmaya başlamışlardır sadece İtalya uzun süre bu gruplara dahil olmamayı başarmış ancak daha sonra kendisi de katılmıştır.
+ Yorum Gönder


itilaf ve ittifak devletleri isimleri,  itilaf ve ittifak devletlerinin isimleri,  itilaf ve ittifak devletlerinin adları,  1. dünya savaşı itilaf ve ittifak devletleri isimleri,  üclu itilafin kurulmasi almanya