+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Anıtkabir ne zaman yapıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Anıtkabir ne zaman yapıldı
  Anıtkabir ne zaman yapıldı


  anıtkabir ne zaman yapıldı.jpg

  Rasattepe (Anıttepe) Anıtkabir yapılmadan önce rasat (gözlem) istasyonu bulunması dolayısıyla Anıttepe’nin ismi Rasattepe idi. 906 rakımlı bu tepede, MÖ. 12. yüzyılda Anadolu’da devlet kuran Frig uygarlığına ait tümülüsler (mezar yapıları) bulunmaktaydı. Anıtkabir’in Rasattepe’de yapılmasına karar verildikten sonra bu tümülüslerin kaldırılması için arkeolojik kazılar yapıldı. Bu tümülüslerden çıkarılan eserler, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir

  Proje ve İnşaat Anıtkabir’in yerinin seçilmesi için görevlendirilen komisyon 1 Mart 1941 tarihinde uluslararası bir yarışma açtı. Yarışmaya, Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan toplam 47 proje katıldı. Bu projelerden 3 tanesi komisyon tarafından ödüle layık görüldü. Milli konuyu daha başarılı ifade etmesi ve projenin araziye uygunluğu nedeniyle, Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda’nın projesinin uygulanmasına karar verildi.

  Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, ilk aşamada kamulaştırılma çalışmaları yapıldı ve 9 Ekim 1944 tarihinde yapıma başlandı. Anıtkabir’in inşası 9 yıllık bir sürede 4 aşamalı olarak 1953 yılında tamamlandı.

  Birinci Kısım İnşaat: 1944-1945 Toprak seviyesi ve aslanlı yolun istinat duvarının yapılmasını kapsayan birinci kısım inşaata 9 Ekim 1944 tarihinde başlanmış ve inşaat 1945 yılında tamamlanmıştır.

  İkinci Kısım İnşaat: 1945-1950 Mozole ve tören meydanını çevreleyen yardımcı binaların yapılmasını kapsayan ikinci kısım inşaat 29 Eylül 1945 tarihinde başlamış, 8 Ağustos 1950 tarihinde tamamlanmıştır. Bu aşamada inşaatın kâgir ve betonarme yapı sistemine göre, temel basıncının azaltılması göz önünde tutularak, anıt kütlesinin ‘temel projesinin’ hazırlanması kararlaştırılmıştır. 1947 yılı sonuna kadar mozolenin temel kazısı ve izolasyonu tamamlanmış ve her türlü çöküntüleri engelleyecek olan 11 metre yüksekliğinde betonarme temel sisteminin demir montajı bitirilme aşamasına gelmiştir.

  Giriş kuleleri ile yol düzeninin önemli bir kısmı, fidanlık tesisi, ağaçlandırma çalışmaları ve arazinin sulama sisteminin büyük bir bölümü tamamlanmıştır.

  Üçüncü Kısım İnşaat: 1950 Anıtkabir üçüncü kısım inşaatı, anıta çıkan yollar, aslanlı yol, tören meydanı ve mozole üst döşemesinin taş kaplaması, merdiven basamaklarının yapılması, lâhit taşının yerine konması ve tesisat işlerinden oluşmuştur.

  Dördüncü Kısım İnşaat: 1950-1953 Anıtkabir’in 4. kısım inşaatı ise şeref holü döşemesi, tonozlar alt döşemeleri ve şeref holü çevresi taş profilleri ile saçak süslemelerinin yapılmasını kapsıyordu. Dördüncü kısım inşaat 20 Kasım 1950 tarihinde başlamış ve 1 Eylül 1953 tarihinde bitirilmiştir.

  10 Kasım1953 tarihinde, Atatürk’ün naaşı 1938 yılından beri, 15 yıl süre ile muhafaza edildiği geçici kabri olan Ankara Etnografya Müzesi’nden alınarak büyük bir tören ile Anıtkabir’e defnedildi. 2. Ziyaretçi

  Anıtkabir ne zaman yapıldı kısaca özet

  Anıtkabir inşaat Anıtkabir projesinin belirlenmesinden sonra, ilk aşamada kamulaştırılma çalışmaları yapıldı ve 9 Ekim 1944 tarihinde yapıma başlandı. Anıtkabir’in inşası 9 yıllık bir sürede 4 aşamalı olarak 1 Eylül 1953 yılında tamamlandı.
 3. Ziyaretçi
  güzel anıtkabirmiş
 4. Ziyaretçi
  bence de güzel anıtkabir

 5. Ziyaretçi
  daha kısa yapsanız daha iyi oludu ama yinede iyi

 6. Ziyaretçi
  harika bi yazı ama biraz kısa olsaydı keşke

 7. Ziyaretçi
  çok güzel miş bu siteyi çok beyendim

 8. Zeyneb
  Bayan Üye
  Atatürk neden anıtkabir'e defnedildi

  Ankaranin en guzel yerinde tepede butun ankarayi gorecek sekilde ona saygidan ve ankara baskent oldugundan


 9. Zühre
  Devamlı Üye
  anıtkabir ne zaman ve nasıl yapıldı

  Atatürkün vefatından sonra devlet tarafından onun için özel bir kabristan yapılması için proje yarışması yapıldı. Bu yarışmaya yerli ve yabancı 47 kişi başvururken bunlardan üç tanesi devlet tarafından ödüllendirildi. Anıtkabir projesinin sahibi olan Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda’nın projesi birinci seçildi.

  Projenin belli olmasının ardından yapılacak inşa için çevredeki arazi ve kurumlar kamulaştırıldı. 9 Ekim 1944 tarihinde inşaata başlandı ve yapımı 9 yıl sürdü. 1953 yılında tamamen inşaatı biten Anıtkabir 4 aşamalı olarak yapıldı.
  anıtkabir
  1. Kısım : Toprak seviyesi ve meşhur aslanlı yolun duvarlarının yapılmasını kapsayan birinci kısım inşaata 9 Ekim 1944 tarihinde başlanmış ve 1945 yılında sona ermiştir.

  2. Kısım : Mozole ve tören alanını çevreleyen ek binaların yapılmasını kapsamaktadır. 29 Eylül 1945 yılında başlamış olup 8 Ağustos 1950 yılında bu kısım inşaat tamamlanmıştır. Ayrıca bu dönemde Anıtkabire giriş kısmındaki kuleler, ağaçlandırma çalışmaları, sulama sistemleri gibi düzenlemelerin büyük kısmı yapıldı.

  3. Kısım : Anıtkabir üçüncü kısım inşaatı anıta çıkan yollar Aslanlı yol Tören Meydanı ve mozole üst döşemesinin taş kaplaması merdiven basamaklarının yapılması lahit taşının yerine konması ve tesisat işlerinin yapılmasını kapsıyordu.

  4. Kısım : Anıtkabir’in 4. kısım inşaatı ise Şeref Holü’nün döşemesi tonozlar alt döşemeleri ve Şeref Holü çevresi taş profilleri ile saçak süslemelerinin yapılmasını kapsıyordu. Dördüncü kısım inşaata 20 Kasım 1950′de başlandı 1 Eylül 1953′te sona ermiştir.


+ Yorum Gönder


anıtkabir ne zaman yapıldı,  anıtkabir ne zaman yapılmıştır,  anıtkabir ne zaman ve nasıl yapıldı,  anıtkabir ne zaman ve nasıl yapılmıştır,  anıtkabir ne zaman yapıldı kısa bilgi,  anıtkabir nasıl yapıldı