+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk`ün Dindar Kişiliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Atatürk`ün Dindar Kişiliği
  Atatürk`ün Dindar Kişiliği

  Atatürk`ün Dindar Kişiliği

  Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920 Cuma günü açılmıştır. Bu açılışın 21 Nisan 1920’de tüm Türkiye’ye gönderilen bildirgesi, bildirgeyi kaleme alan Atatürk’ün samimi dindarlığını açıkça gözler önüne seren tarihi bir belge niteliğindedir..


  1. Allah’ın yardımıyla 23 Nisan Cuma günü, Cuma namazından sonra Ankara’da Büyük Millet Meclisi açılacaktır.

  2. Vatanın bağımsızlığı, yüksek halifelik ve saltanat makamının kurtarılması gibi çok önemli vazifeleri olan Meclisin açılış gününü, Cumaya tesadüf ettirmekten maksat, o günün kutsallığından faydalanmak ve açılmadan önce sayın milletvekilleriyle Hacı Bayram Camii’nde Cuma namazı kılmak, Kuran ve namazın nurlarından faydalanmaktır. Namazdan sonra Peygamberimiz (sav)’in sakalı ve sancağı el üstünde olduğu halde Meclis binasına gidilecektir. Camiden buraya kadar olan merasim için Kolordu Komutanlığı’nca özel olarak askeri tertibat alınacaktır.

  3. O günün kutsallığını güçlendirmek için bugünden başlayarak valiliklerde, vali beyefendinin düzenlemesiyle hatim indirilecek, muhayiri şerif okunacaktır. Hatmin son kısımları Cuma namazından sonra Meclis binası önünde tamamlanacaktır.
 2. Ziyaretçi

  Atatürk e dinsiz diyenler utansın atatürkün dinle ilgili sözlerine bakın eskişehirde cami bile yaptırmıştır.o yalnızca din adamı kimliği altından insanalrın dinini sömürerek insanları uyutan düzenbazlardan hoşlanmazdı.ayrıca savaşta istiklal mahkemelerinde din adamları değil vatan haini olup düşmanla iş birliği yapanları asmıştır.bunu bile hukuk yoluyla yapmıştır.yoksa şunu şunu asın dememiştir.savaş yılında bile hukuktan demokrasiden caymamıştır.şapka devrimindede şapka takmayanları değil ayaklanma çıkarıp gerici haraketlerde bulunanları yargılamış ve birçoğuna beraat hakkı tanınmıştır.elbette ağır suçlardan dolayı idam kararı alınanlarda olmuştur.bunların çoğuda din adamı gibi, görünüp halkı sahte inançlarla islamiyetten upzaklaştıran düzenbazlardı.bunlar halkın uyanacağından korkuyorlardı.bu yüzden atatürk dinadamlarını astı deniliyor.tabi onlara din adamı denilirse.atatürk dikdatör değildi.şapka takmayanları asmadı.yalnızca bunun arkasına sığınıp ayaklanma çıkaranları yargıladı ve bazılarına idam kararı çıkarıldı.
+ Yorum Gönder