+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Temsil Heyeti’nin Ankara’ya Gelişi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Temsil Heyeti’nin Ankara’ya Gelişi
  Temsil Heyeti’nin Ankara’ya Gelişi

  Amasya Görüşmesi’nden sonra yapılan seçimlerle yeni milletvekilleri belli olmuştu. Mustafa Kemal Paşa, Mebusan Meclisi toplanmadan önce önemli konuları görüşmek, alınan kararları milletvekillerine ve meclise yansıtmak amacı ile Sivas’ta bir toplantı düzenledi. 16-29 Kasım 1919 tarihleri arasında yapılan bu toplantıya Temsil Heyeti üyeleri, Milli Mücadele’yi destekleyen kuvvet komutanları katılmıştı.

  Alınan kararlar arasında Ankara’nın merkez yapılması da vardı. Mustafa Kemal, Sivas’taki toplantıda alınan karalar doğrultusunda, seçilen milletvekillerinin İstanbul’a gitmeden önce kendisi ile görüşmek üzere, Eskişehir’e gelmeleri için bir genelge gönderdi. Kendisi de 18 Aralık 1919’da Temsil Heyeti ile beraber Sivas’tan hareket edip Kayseri, Hacıbektaş, Kırşehir yolunu takip ederek 27 Aralık 1919’da Ankara’ya geldi.

  Mustafa Kemal’in Ankara’ya gelmesi, halkta milli bir coşku ve heyecan uyandırmıştı. Dikmen bağları eteklerinden halk, öğrenci ve seğmenler tarafından coşkuyla karşılandı.

  Ankara şu nedenlerden dolayı merkez olarak seçilmişti;

  Ankara, konumu bakımından güvenli bir yerdeydi. Burada bir kolordu bulunuyordu. Ayrıca Milli teşkilatların örgüt yapıları çok kuvvetliydi. Demiryolu ulaşımına sahip bir yerdi. Batı Anadolu’da, Yunanlılara karşı yapılacak olan savaş alanlarına yakındı. O günün şartları içerisinde İstanbul ve diğer şehirlerle haberleşme imkânları daha fala olup, buradan Mebusan Meclisi’nin çalışmaları yakından izlenebiliyordu.

  Bu nedenlerden dolayı, Ankara Ziraat Okulu (Bugünkü Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü)’na yerleşen Mustafa Kemal, Temsil Heyeti adına Ankara’yı merkez edindi.
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Amasya görüşmesinin Sivas a geçen Atatürk'ün komutanlarla yaptığı bir görüşme ile Mebusan meclisi ile aldığı kararlardır.Temsil heyeti üyeleri milli mücadeleyi destekleyen kuvvet komutanları desteklenmiştir.
+ Yorum Gönder