+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Neden atatürk her çocuk okumasını istiyordu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Neden atatürk her çocuk okumasını istiyordu
  Neden Atatürk Her Çocuk Okumasını İstiyordu
  Soruyu bendeniz ortaya attım, bir tek Ahmet Kekeç destekledi, gördüğüm kadarıyla başka kimseden de ses çıkmadı. Soru soruyoruz ama cevap veren yok, çünkü verilemiyor. Soru şuydu:
  Madem eğitimde "8 artı 3" formülü çok Atatürkçü, çok devrimci bir çözümdür
  Amaç küçük çocukların din dersi görmelerini engellemektir "4 artı 4 artı 4" formülü de karşıdevrimci (Sekiz yıl zorunlu eğitim devrimci, on iki yıl zorunlu eğitim karşıdevrimci oluyor ne hikmetse.)
  "Çocukların din eğitimi almalarını engellemek devrimciliktir", öyle diyelim
  Öyledir de, niçin 28 Şubat 1997 tarihine kadar hiçbir devrimcinin aklına gelmemiştir?
  Hadi Kenan Evren, işinize geldiği zaman "vatan kurtaran kahraman", işinize gelmediği zaman "zorunlu din dersi koyan gafil" olsun, öyle olsun varsın
  Hadi Menderes ve Demirel "karşıdevrimci" olsunlar, öyle yapalım Çocukların okumalarını istemiyorlardı, herkesin cahil kalmasını istiyorlardı, öyle kabul edelim
  Peki niçin, eğitimde bu "zorunlu 8 yıl" numarası daha önceki cuntaların, örneğin 27 Mayıs cuntasının aklına gelmemiştir?

  atatürk her çocuk.jpg

  Niçin muhtıra verip hükümet deviren 12 Mart cuntasının aklına gelmemiştir de, hükümet devirme işini "kapalı kapılar ardında" bitirmeyi tercih eden 28 Şubat cuntasının aklına gelmiştir?
  Batı Çalışma Grubu, Milli Birlik Komitesi'nden de, Milli Güvenlik Konseyi'nden de daha mı devrimcidir yani?
  Niçin, memleketi tir tir titreten anlı şanlı Milli Şef İnönü'nün aklına gelmemiştir? Siz İnönü'den daha mı Atatürkçü'sünüz?
  Para yoktu, memleket fakirdi, öyle her ilçeye zorunlu ortaokul açamazdık, falan filan.
  Köy Enstitüleri açmayı biliyordunuz da kasaba ortaokulu mu açamıyordunuz? Ayrı bir bina gerekmiyordu, niçin ilkokullara durduğu yerde üç sınıf daha eklemiyordunuz?
  Öğretmen yoktu Niçin yetiştirmiyordunuz? Öncelik verdiğiniz dava "eğitim seferberliği" değil miydi, sanayileşmeyi bile bu yüzden ertelememiş miydiniz?
  Ne yani, cumhuriyeti koruyacak "öğretmenler ordusuna" birkaç astsubay daha eklemekten aciz miydiniz?
  Peki, niçin Atatürk devrinde ilkokullar sekiz yıla çıkarılmamıştır?
  Siz Atatürk'ten daha mı Atatürkçü'sünüz? Orgeneral Çevik Bir, Orgeneral Mustafa Kemal Atatürk'ten daha mı ilericidir?
  Yahu hani "halkı eğitecektiniz", demokrasiye ancak ondan sonra dönülebilirdi?
  Şimdi de "ressamlar müzisyenler heykeltıraşlar otuz yıl halkı eğitsinler, oy hakkı ancak ondan sonra verilsin" diyenler var aranızda Elinizde kaç milyon çocuğa kaç ressam, kaç heykeltıraş ve kaç müzisyen var ve bunlar halkı fiziksel olarak nerede eğitecekler, "ikna odalarında" mı? Yoksa evlere mektupla sanat tarihi servisi mi vereceksiniz? ("Tablet bilgisayar" dağıtmayın sakın, babadan kalma mektup gönderin, bilgisayara kablosuz bağlantı "zararlı ışınlar yayıyormuş", çocuklar için tehlikeliymiş, Cumhuriyet gazetesinin CHP'li yöneticisi öyle diyor, böyle projelere karşı çıkıyor!)
  27 Mayıs döneminde "yedeksubay öğretmenlik" diye bir numara tutturdunuz, basın ve bürokrasi ayakta alkışladı, tamam da, subay gönderip Atatürkçü eğitim yaptırdığınız o ilkokulları niçin becerip de sekiz yıla çıkaramadınız yahu?
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Mustafa kemal her çocuğun okumasını isterdi .Çünkü devleti kurtaracak yeni nesil çocuklardır.Her genç kendi parasını kazanmak ister ve bunun için çaba gerekir.Atatürk bütün çocukları sever.
 3. Ziyaretçi
  ilk okulda neden din dersi verilmiyodu ? anlatim ben çocuk gelişimi okuyorum ve 4. sınıfa kadar cocuk herşeyin somutlaştırmak istiyodu soyut olan varlıkları somutlaştırma çabasında 6-7 yaşındaki çocuk televizyondaki Allah mı diye soruyosa bu onu somutlaştırmaya çalışma kanıtıdır ayrıca Atatürk geleceği çocuklara armağan etmiştiro yüzden bütün çocukların okumasını istiyordu.
+ Yorum Gönder


atatürk her çocuk okusun istiyordu,  ataturk her cocuk okusun istiyordu,  Atatürk her çocuk okusun istiyordun