+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Zübeyde Hanım Atatürk’ün Annesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Zübeyde Hanım Atatürk’ün Annesi
  Zübeyde Hanım Atatürk’ün Annesi


  Zübeyde Hanım.jpg

  Atatürk'ün annesi olan Zübeyde Hanım zahmetli bir hayatın sonunda 66 yaşında hayatını kaybetmiştir.Atatürk çocuk yaşlarında iken annesinden ayrılmak zorunda kalmıştır.Annesi de daha sonra İstanbul'a yerleşmiştir.


  1857 yılında Selanik’te doğdu. Selanik’in batısında Arnavutluk sınırına yerleştirilen yörüklerden, Hacı Sofi ailesinden Feyzullah Ağa’nın kızıdır. Selanik’te Gümrük Muhafaza Teşkilatında memur olan Ali Rıza Efendi ile evliliğinden beş çocuk sahibi oldu. Çocukları Fatma ve Ömer’i daha küçükken kaybetti.  1888 yılında kocası Ali Rıza Efendi’yi kaybetti. Zaman zaman çocukları ile birlikte kardeşi Hüseyin Ağa’nın çiftliğine giderdi. Bu sırada, Atatürk’ün ifadesiyle iyi kalpli bir insan olan Ragıp Bey’le evlendi. Kızlarından Naciye de çok yaşamadı.  Balkan Harbi’nden sonra, birçok Türk ailesi gibi, kızı Makbule ile birlikte Selanik’ten ayrıldı. İstanbul’a gelerek Beşiktaş-Akaretler’de bir eve yerleşti. Milli Mücadele yıllarında Ankara’ya geldi. 1919′da ayrılmak zorunda kaldığı oğlunu, yıllar sonra Ankara’da cumhurbaşkanı olarak gördü.

  14 Ocak 1923 tarihinde tedavi amacıyla gittiği İzmir’de 66 yaşında vefat etti.
 2. Ezlem
  Üye

  Atatürk'ün annesi Zübeyde hanım öyle bir evlat doğurmuş ki Türkiyeyi kurtaran bizi düşmanların elinden kurtaran Mustafa Kemal Atatürk'ü doğurmuştur.
+ Yorum Gönder