+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk samsuna neden gitti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk samsuna neden gitti
  Atatürk samsuna neden gitti

  Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler. Atatürk'ün Samsun'a ÇıkışıSamsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı. Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti ve İngiliz Yüksek Komiserliği’nin de Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve birşeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz fırsattı.


  Atatürk samsuna.jpg
  Atatürk beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır. 18 Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir. Atatürk, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Atatürk Samsun'a milli mücadelesi başlatmak halkı bir bütün yapmak ve aynı amaç uğruna toplamak için gitti.Bunu yaparken gizli ve özel şartlarda yapmasına karşın halkın bu gidişe onayı tam olmuştur.
 3. Ziyaretçi
  arkadaşlar net bir cevap yokki net cevap olsa süper ama herhalde atatürk kurtuluş savaşını açmak için samsun agitti
+ Yorum Gönder


atatürk samsuna neden gitti,  atatürk samsuna niçin gitti,  ataturk samsuna neden gitti,  atatürkün samsuna çıkışı,  ataturk samsuna nicin cikti,  ataturk samsuna nicin gitmistir