+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk sivas'a neden gitti Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk sivas'a neden gitti
  Atatürk sivas'a neden gitti


  Erzurum Kongresi’ne katılmak üzere Erzurum’a gitmekte olan Mustafa Kemal Paşa, 27 Haziran 1919 günü Sivas’a geldi. Israrla İstanbul’a çağırıldığı, emirlerinin dinlenilmemesi için genelgeler yayımlandığı, tutuklama söylentilerinin dolaştığı bir sırada geldiği Sivas’ta halk ve askerler tarafından çoşkuyla karşılandı. O anı kendisi Nutuk’ta şöyle anlatır:

  Atatürk sivas'a neden gitti 1.jpg

  “ Sivas şehrine girerken, caddenin iki tarafı büyük bir kalabalıkla dolmuş, askeri birlikler tören düzenini almış bulunuyordu. Otomobillerden indik. Yürüyerek askeri ve halkı selamladım… Bu manzara, Sivas’ın saygıdeğer halkının ve Sivas’ta bulunan kahraman subay ve askerlerimizin bana ne kadar bağlı ve sevgi ile dolu olduğunu gösteren canlı bir tanık idi.. ”
  27 Haziran günü Sivas Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti yöneticilerine şu direktifleri verdi: “ Halkın çoğunluğunu, özellikle okumuş ve genç unsurları amaç etrafında toplayınız. fiili direnişe hazırlanın. Olumsuz propaganda ve akımlara karşı önlemler alın. Kolordu Komutanı ve Kurmay Başkanı ile çok sıkı ve sürekli ilişki içinde bulununuz, onların şifresi ile önemli konular ve durumlar hakkında bilgi alış verişi yapın. Vali ile de iyi ilişkileri geliştirerek iki merkezin vilayete yapacağı duyurulardan bilgi sahibi olunuz. Sivas merkezinden Erzurum Kongresi için iki delege seçerek derhal yola çıkarınız ”

  Bu direktifler, Sivaslı vatanseverler üzerinde kıvılcım etkisi yaptı. Ulusal mücadele yolundaki çabalarını artırdılar. M. Kemal, 28 Haziran sabahı, Ramazan Bayramının birinci günü, erkenden Erzurum’a doğru yola çıktı.
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Ülkenin düşmanlar tarafından işgal edilmesini içine sindiremeyen vatanseverlerin Mustafa Kemal etrafında toplanarak ülkenin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde bulunmaları için çeşitli toplantılar yapılmış ve bunlar da semeresini vermiştir.
+ Yorum Gönder


atatürk sivasa neden gitti,  atatürk sivasa hangi tarihte gitti,  atatürk sivasa ne zaman gitti,  atatürk neden sivasa gitti,  atatürk erzurumdan sivasa ne zaman gitti,  atatürk sivasa neden çıktı