+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk'ün orduya gelişi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Atatürk'ün orduya gelişi
  Atatürk'ün orduya gelişi

  Ulu Önder Atatürk’ün Ordu’yu ziyaretinin 88. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. İlk tören, Atatürk’ün Ordu’ya gelişinde karaya ilk ayak bastığı yer olan İlk Adım Anıtı önünde yapıldı.

  Burada yapılan törene, Vali Orhan DÜZGÜN, İl Jandarma Komutanı Albay Şeref ÇAKMAK, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ayfer BUĞUR, Vali Yardımcısı Ömer ADAR, İl Emniyet Müdürü Hakan KIRMACI, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

  atat-rk-n-orduya-geli-i.jpg
  İlk Adım Anıtı’na çelenklerin konulmasının ardından Ulu Önder Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile ilk Adım Anıtı’ndaki tören sona erdi. Buradaki törenlerin ardından, Atatürk’ün 19 Eylül 1924 tarihinde Ordu’yu ziyaretinde Hükümet Konağı olarak kullanılan ve Ulu Önder tarafından ziyaret edilen İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü binası, Vali Orhan DÜZGÜN ve bazı protokol mensuplarınca ziyaret edildi. Vali DÜZGÜN burada ziyaret anısına tutulan şeref defterine günle ilgili duygularını yazdı.

  Ulu Önder Atatürk’ün Ordu’ya gelişinin 88. yıldönümü kutlamalarına, Ordu Lisesi önündeki tören alanında devam edildi. Burada yapılan törende, Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY, Vali Orhan DÜZGÜN, Ordu Milletvekili Fatih Han ÜNAL, İl Jandarma Komutanı Albay Şeref ÇAKMAK, Belediye Başkanı Seyit TORUN, Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Ayfer BUĞUR, İl Emniyet Müdürü Hakan KIRMACI, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

  Ordu Lisesi önündeki kutlama programı, Ordu Anadolu Öğretmen Lisesi Tarih Öğretmeni Erol KARAARSLAN tarafından Atatürk’ün ilimizi ziyaretleri hakkında bilgi verilmesiyle başladı. Programın devamında Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY bir konuşma yaptı. Bakan GÜNAY, “Ordu’nun eski ve tarihi binalarından birisi olan Ordu Lisesi’nin Milli Eğitim Bakanlığı’nın katkıları, Ordu Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile Ordu’nun gelişen yeni yüzüne yakışan bir şekilde restorasyonu için çalışma yapacak. Ben de bunu yakından takip edeceğim” dedi.

  19 Eylül tarihi Ordu için, Ordu’lular için çok önemli diyen Bakan GÜNAY, “Biz Atatürk’ü yüzünü görerek değil, ne yaptığını iyi bilerek, onun eserlerine, ilkelerine sahip çıkarak bugün gıyabında, uzaktan hep görmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

  Gençlere de seslenen Bakan GÜNAY, “Milletin sizden beklediği okumaktır, düşünmektir, öğrenmektir ve çalışmaktır. Çalışmaktır ki, Türkiye hep beraber daha iyi şeyler yapabilsin. Onu yaptığımız zaman Atatürk’e daha layık olan bir nesil oluşturacağız” diye konuştu.

  Ordu Belediye Başkanı Seyit TORUN’un günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından Ordu Atatürk Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerinden Buse Emriye BAYINDIR “Mustafa Kemal’i Düşünüyorum”, Göksel DUMAN “Bu Vatan Kimin” adlı şiirleri okudu.

  Ulu Önder Atatürk’ün Ordu’yu ziyaretinin 88. yıldönümü nedeniyle Ordu Lisesi önünde gerçekleştirilen program, 19 Eylül Tenis Turnuvası’nda dereceye giren sporculara ödüllerinin Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul GÜNAY, Vali Orhan DÜZGÜN, Ordu Milletvekili Fatih Han ÜNAL, İl Jandarma Komutanı Albay Şeref ÇAKMAK ve Belediye Başkanı Seyit TORUN tarafından verilmesiyle sona erdi.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Ordu, Türkiye Cumhuriyeti'nin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan, Karadeniz'e kıyısı olan ildir. Son nüfus artışıyla birlikte büyükşehir olmuştur. Atatürk, 19 Eylül 1924 Cuma günü, öğleden sonra Hamidiye Kruvazörü ile geldi. Atatürk, belediyeden sonra aynı binada bulunan Cumhuriyet Halk Fırkasını da ziyaret etti.
+ Yorum Gönder