+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk Haftası hakkında kısa yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Atatürk Haftası hakkında kısa yazı
  Atatürk Haftası hakkında kısa yazı


  ataturk-haftasi.jpg
  Ülkemizin kurtarıcısı, devletimizin kurucusu Atatürk, 10 Kasım 1938 günü saat dokuzu beş geçe öldü.
  O tarihten bu yana 10 Kasım'la başlayan hafta, yurdumuzda Atatürk Haftası olarak değerlendirilir. Bu hafta içinde; Atatürk'ün yaşamı, yurtseverliği, inkılap ve ilkeleri anlatılır. Ata'nın daha iyi tanıtılması amacıyla açık oturumlar düzenlenir. Radyo ve televizyonda, Atatürk'ün konuşmaları kendi sesinden dinletilir. Atatürk'le ilgili filmler gösterilir.
  10 Kasım günü Atatürk, tüm yurtta törenlerle anılır. Ölüm anı olan saat dokuzu beş geçe "ti" sesi ile saygı duruşuna geçilir. Kara ve deniz taşıtları oldukları yerde durarak düdüklerini çalarlar. Düzenlenen anma törenlerinde Ata'nın yaşam öyküsü, Atatürk inkılap ve ilkeleri anlatılır, seçilmiş Atatürk şiirleri okunur.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Atatürk Haftasıyla İlgili Kısa Yazı

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 sabahı hayata gözlerini yumdu. O yıldan itibaren her 10 Kasım ve onu takip eden hafta “Atatürk Haftası” ilan edildi. Bu hafta içinde Atatürk’ün Türk milletine hizmetlerinin anlatıldığı radyo ve televizyon programları düzenlenir. Açık platformlarda yaptığı devrimler ve ülkemizin gelişmesi için yaptığı çalışmalar anlatılır.

  Bu tarihte Atatürk, yurdumuzun her yerinde törenle anılır. Her 10 Kasım’da saat 9.05’de bir dakikalık saygı duruşunda bulunulur. Seçilmiş Atatürk şiirleri okunur. Atatürk’ün hayatı, ilke ve inkılapları anlatılır.

 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Atatürk Haftası ne zaman kutlanır bilgisi

  Atatürk, 10 Kasım tarihinde öldüğü için o gün ve ondan sonraki hafta Atatürk Haftası ilan edilmiştir. Atatürk haftası boyunca Atatürk’e duyulan saygının gereği olarak yurdumuzdaki bütün Türk bayrakları yarıya indirilir.
  Atatürk Haftası boyunca ülkemizin her yerinde Atatürk törenlerle anılır. Atatürk’ün hayatını ve devrimlerini anlatan konuşmalar, radyo ve televizyon programları düzenlenir. Öldüğü saat olan 9.05’de saygı duruşunda bulunulur. Atatürk şiirleri okunur, öğrencilere
+ Yorum Gönder


atatürk,  atatürk resimleri,  atatürk resmi