+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Mustafa Kemal Atatürk'ün Kaleme Aldığı Eserler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Kaleme Aldığı Eserler
  Mustafa Kemal Atatürk'ün Kaleme Aldığı Eserler

  1-Nutuk
  2- Medeni Bilgiler
  3- Bölüğün Muharebe Eğitimi
  4- Cumalı Ordugahı
  5- Takımın Muharebe Eğitimi
  6- Taktik Tatbikat Gezileri
  7- Geometri
  8-Subay ve Komutan ile Konuşmalar

  atamaozel.jpg


  Nutuk


  Yurt topraklarının, işgal edildiği günlerden başlayarak, Türk tarihinde bir dönüm noktası olan İstiklal Savaşı'nı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunu ve inkılapların yapılışını anlatan Nutuk, siyasi ve milli tarihimizin birinci elden, değerli bir kaynak eseridir.

  TAKIMIN MUHAREBE EĞİTİMİ


  Bu kitap; Berlin Askeri Üniversitesi eski müdürlerinden General Litzmann'ın "Seferber Mevcudunda Takım, Bölük ve Taburun Muharebe Talimleri adlı eserinin ilk bölümünü oluşturmakta olup, Selanik'te 3.Ordu Karargahı'nda görevli, Kurmay Kıdemli Yüzbaşı Mustafa Kemal tarafından Almancadan Osmanlıca diline çevrilmiş ve 1908 yılında Selanik Asır Matbaasında basılmıştır.

  TAKTİK VE TATBİKAT GEZİSİ

  Bu eserinde, bir muharebeyi sevk ve idarede belirli kuralların olamadığını vurgulaması yanında, komutan olan kişinin nitelikleri üzerinde de durmuştur.

  SUBAY VE KOMUTAN İLE KONUŞMALAR

  Subay ve Komutan ile Konuşmalar" Atatürkün askerliğe ilişkin eserlerinin en önemlilerinden birisidir. Bu eser, Atatürk, 1914 yılında Kurmay Yarbay rütbesiyle Sofya askeri Ataşesi olarak bulunduğu sırada, Nuri conker'in Zabit ve Kumandan (Subay ve Komutan)" adlı kitabına karşılık olarak yazılmıştır.

  CUMALI ORDUGÂHI

  Cumalı Ordugâhı; Makedonya bölgesinde, Köprülü - İştip yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu ordugâhta, 3. Süvari Tümen Komutanı Tuğgeneral Suphi Paşa'nın komutası altında kurulan bir süvari tugayına eğitim ve manevra yaptırılmıştır.

  BÖLÜĞÜN MUHAREBE EĞİTİMİ


  Bölük Muharebe Eğitimi" olarak yayınlanan eser, meskun yerlerde muharebe, savunma ve taarruz konularını kapsamaktadır.

  MEDENİ BİLGİLER (YURTTAŞLIK BİLGİLERİ)


  Medeni Bilgiler ve Atatürk'ün El Yazıları adlı kitap Prof. Dr. A. Afetinan tarafından ilk kez 1930'da Vatandaş İçin Medeni Bilgiler" adıyla yayımlanmıştır.

  GEOMETRİ

  Atatürk bu kitabı ölümünden bir buçuk yıl önce III. Türk Dil Kurultayından hemen sonra 1936-1937 yılı kış aylarında Dolmabahçe Sarayında kendi eliyle yazmıştır.
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Atatürk kaleme aldığı ilk eser nutuktur.Nutuk siyasi ve milli tarihimizin değerli kaynak eseridir.Birçok eser yazmış ancak birinciliği nutuk vermiştir.
+ Yorum Gönder


atatürk