+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk'ün naaşı Anıtkabirden önce nerede bulunmaktaydı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Atatürk'ün naaşı Anıtkabirden önce nerede bulunmaktaydı?
  Atatürk'ün naaşı Anıtkabirden önce nerede bulunmaktaydı?  Atatürk'ün ölümünden bir gün sonra toplanan TBMM, İsmet İnönü'yü Cumhurbaşkanı seçti. Atatürk'ün cenazesi 16 Kasım'da Dolmabahçe Sarayı'na getirildi. Burada halkın ziyaretine açıldı.  19 Kasım'da Prof. Dr. Şerafettin Yaltkaya tarafından cenaze namazı kıldırıldı. Daha sonra tabut Gülhane Parkı'na getirildi. Buradan da bir torpidoya (bilgi yelpazesi.net) alınıp Yavuz Zırhlısı ile İzmit'e oradan da trenle Ankara'ya getirildi.  Ankara'da önce TBMM'ye getirildi. 21 Kasım'da da tabut Etnografya Müzesi'ne getirilerek geçici mezara konuldu.  10 Kasım 1953'te Atatürk'ün naşı, görkemli bir törenle, Türk mühendisleri ve işçileri tarafından yapılan Anıtkabir'e nakledildi.  Atatürk'ün ölümü gerek yurt içinde gerekse yurt dışında geniş yankı buldu. Birçok devlet adamı bu büyük devlet adamının ölümünün ne denli büyük bir kayıp olduğunu anlattı.
 2. Ziyaretçi

  güzel fikrimi değiştirdim
+ Yorum Gönder


atatürkün naaşı anıtkabirden önce neredeydi,  atatürk öldükten sonra nerede bekletildi,  atatürkün naaşı nerede bekletildi,  atatürk ün naaşı nerededir,  atatürkün naaşı nerede,  atatürk ün naaşı nerede