+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk'ün Fikir Dünyasını Şekillendiren Kişi Ve Faktörler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FERAY
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün Fikir Dünyasını Şekillendiren Kişi Ve Faktörler
  Atatürk'ün Fikir Dünyasını Şekillendiren Kişi Ve Faktörler

  Mustafa Kemal, olaylara ve geleceğe ait görüşleri ile her alanda düşünceleri olan büyük bir fikir adamı idi. Değişik konulardaki görüş ve düşüncelerini kafasında oluştururken olaylardan ve okuduğu tarih kitaplarından yararlandı. Bütün hayatı boyunca okumayı ve okuduklarını değerlendirmeyi ihmal etmedi.
  Mustafa Kemal, düşüncelerini şanlı Türk tarihini inceleyerek oluşturmuştur. Türk tarihini okurken yalnız Osmanlı ve Selçuklu dönemiyle sınırlı olarak değil, çok daha gerilere giderek dünya tarihi çerçevesinde inceledi. Mustafa Kemal, fikirlerini akla ve bilime dayandırmıştır. Mustafa Kemal'in, devlet, millet ve insanlık idealine ait düşünceleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin milli politikasını belirlemiştir. Görüldüğü gibi Atatürk'ün en belirgin özelliklerinden biri fikir adamı olduğu kadar, fikirlerini uygulayan bir aksiyon insanı olması idi. Fikir ve düşünceleri "Atatürkçü Düşünce Sistemi"ni oluşturdu. İnandığı bu düşüncelerini uygulayarak yepyeni bir devlet ve toplum meydana getirdi
 2. Mrtçlk
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün fikir ve düşüncelerini oluşturan en önemli etken milletin istekleri ve düşünceleri olmuştur.Türk milletinin gerek sosyal gerek ise siyasal hayatta beklentileri düşünceleri ve ihtiyaçları önem kazanmış ve bu yönde çalışmalar yapmıştır.
+ Yorum Gönder


mustafa kemalin düşünce dünyasını şekilendiren unsurlar,  mustafa kemalın dusunce dunyasını sekillendiren unsurlar,  ataturkun düşünce dünyasını sekillendiren unsurlar özet