+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Atatürk Forumu Forumunda Atatürk’ün Halk Musikisi Ve Çalgılarına Olan İlgisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Atatürk’ün Halk Musikisi Ve Çalgılarına Olan İlgisi
  Atatürk’ün Halk Musikisi Ve Çalgılarına Olan İlgisi

  Atatürk’ün halk musikisi ve çalgılarına merakını kız kardeşi Makbule Atakan bir hatırasında özetle şöyle anlatır:


  Eline bir tahta parçası alır, yanıma gelir ve (bana Makbuş derdi) Makbuş tut bakalım şunu tambura yapacağım der, bana tutturur, tahtanın orasını burasını tutar, keser, teller takar, sonra da karşıma geçer ve çalardı.

  Yine Makbule Atakan başka bir hatırasını şöyle anlatır:

  Çok, çok severdi memleket havalarını, dayanamaz hemen kalkar, oyun havasına ayak uydururdu. Köy türkülerini çok severdi. Bazen neşeli olduğu vakitler kendi kendine bu türküleri söylerdi.

  Ayrıca halkoyunlarına da büyük ilgi duyan Atatürk, şapka inkılabı için gittiği Kastamonu’da efeler tarafından oynanan Sepetçioğlu oyununu nasıl bir dikkat ve ilgiyle seyrederek şu nutku söyler:

  “Bizim hakiki musikimiz Anadolu halkındadır.”
 2. Elif
  Devamlı Üye

  Mustafa Kemal Atatürk , bütün sanat dallarına önem verdiği gibi müziğe'de büyük önem verirdi. Atatürk çok sesli müziğe'de ilgi duymuştur.Atatürk 'ün müzikle de bir çok anıları vardır kız kardeşi Makbule ile birlikte.Atatürk çok çok severdi memleket havalarını,dayanamaz kalkar oynar ve oyun havasına ayak uydurmaya çalışırmış.Köy türkülerini de çok severmiş.Atatürk neşeli olduğu zamanlarda kendi kendine türkü söylermiş.Bu müzikle hatırasını kız kardeşi makbule anlatmış bulunmaktaymış.
+ Yorum Gönder