+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Resimleri Forumunda Diyarbakır Atatürk Köşkü Hakkında kısa bilgi ve resim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Diyarbakır Atatürk Köşkü Hakkında kısa bilgi ve resim
  Diyarbakır Atatürk Köşkü Hakkında kısa bilgi ve resim

  Diyarbakır Atatürk Köşkü, Diyarbakır surlarının 2, 5 Km. güneyindedir.

  Atatürk, Çanakkale Savaşından sonra 1916 yılı şubat ayı sonlarında 16. Kolordu Komutanı olarak Doğu, cephesinde görevlendirilmiş, 14 Mart 1916 günü Kolordu Karargahı olan Diyarbakır'a gelmiştir. Diyarbakır surlarının dışındaki Semanoğlu Köşkü Atatürk'e verilmiştir. Atatürk 27 Mart 1917 tarihine kadar bu köşkte kalmıştır. 1917 yılı Mart ayında 2. Ordu Komutanı olarak Diyarbakır'a tekrar gelen Atatürk, bu kez Mardin Kapısı dışındaki Pamuk Köşkünde kalmıştır.

  Diyarbakır Belediyesi 5 Nisan 1926 günü aldığı bir karala Atatürk'ü fahri hemşehrileri olarak seçmiş ve Diyarbakır'a ilk gelişlerinde kaldığı Semanoğlu Köşkünü kendisine hediye etmiştir. Köşk o günden sonra Atatürk Köşkü olarak tanınmıştır.

  Diyarbakır Atatürk Köşkü, Diyarbakır evleri tipinde geniş eyvanlı siyah-beyaz kesme taşlardan yapılmış örneklerinden biridir. Eyvanın duvarındaki mermer sebilden havuza dökülen sular, köşke serinlik vermektedir. Girişin sağındaki küçük kapı mutfağa solundaki kapı da çay ocağına açılmaktadır. Üst katta çalışma ve yatak odaları vardır.

  Atatürk'ün ölümünden sonra, Atatürk Köşkü Diyarbakır belediyesinin korumasında yeniden onarılmış ve ziyarete açılmıştır.

  Diyarbakır Atatürk Köşkü resimleri


  diyarbak-r-atat-rk-k-k-.jpg
  diyarbak-r-atat-rk-k-k-2.jpg
  diyarbak-r-atat-rk-k-k-3.jpg
  Diyarbakır Atatürk Köşkü4.jpg 2. Acil

  Diyarbakır Atatürk Köşkü Hakkında kısa bilgi ve resim isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


diyarbakır atatürk köşkü,  atatürk köşkü hakkında kısa bilgi