+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Resimleri Forumunda Ankara Beynam Ormanları ve Atatürk Evi Tarihi ve Resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ankara Beynam Ormanları ve Atatürk Evi Tarihi ve Resimleri
  Ankara Beynam Ormanları ve Atatürk Evi Tarihi ve Resimleri


  Ankara’da sakin, sessiz ve yemyeşil bir ortam düşlüyorsanız, işte tam size göre bir yer, inanın Beynam’da kuşlar bile ötmüyor, yani o derece sessiz bir yer, ama unutmayın, aşağıda ayrıntılı olarak yazdığım gibi, yol berbat.
  ULAŞIM:

  Ankara-Mogan (Göllbaşı)-Konya karayolunu takip ediyorsunuz, 20 km. sonra Gölbaşı ilçesi geçilecek. Gölbaşı çıkışından, 10 km. sonra, sola, Bala-Kırşehir yönüne ayrılacaksınız. Bu ayırımdan sonra ise, 7.5 km. daha gidince, Beynam köyüne ulaşırsınız. Köyün hemen bitiminde; sağa, stabilize bir yol ayrılıyor. Ayırımda; “Beynam Atatürk Ormanı ” tabelasını görünce dönüyorsunuz ve 2.5 km. lık tırmanıştan sonra, orman girişine ulaşıyorsunuz. Ana yoldan ayrıldıktan sonra: bu 2.5 km. lik yol, berbat. Hem asfalt bozulmuş, hem dar (özellikle: bazı bölümlerde, karşılıklı iki aracın bile geçmesi imkansız) ve hem de yer yer iniş-çıkışlı. Yani: kesinlikle, burada, çok dikkatli araç kullanmanız gerekiyor. Özellikle: gün sonunda, burada, büyük olasılıkla alkol aldıktan sonra, aşağıya inen araçların, yukarı çıkanlara büyük tehlike yarattıkları kesin.

  Tabii: bir de işin yağışlı dönem,kış boyutu var. Yani: sakin bir havada, bu kadar kötü olan yol’u, yağışlı ve kış şartlarında düşünmek bile istemiyorum. Sanırım: insanların buraya gitmesi istenilmiyor. Zaten: yukarıda, özellikle yaz sezonunda, sürekli olarak Orman İşletmesine ait, yangın söndürme arazözü dolaşıyor.

  Ankara’ya olan toplam uzaklık: 40 km.

  TARİHİ SÜREÇ:
  Burada bulunan ağaçların büyük bölümü: Roma döneminde, buradaki roma hamamında ve I.Dünya Savaşı sırasında ise, trenlerin odun ihtiyacının karşılanması için kullanılmış. Ayrıca; 1402 yılındaki Ankara Savaşından önce, Timur, yanlarında bulunan filleri, bu orman içinde saklamış. Fatih Sultan Mehmet’in, Karamanoğlu Beyliğine son vermesinden sonra, Karaman Beyliğinin kurucularından bir bölümü, bugün Beynam olarak bilinen bölgeye gelir ve yerleşirler.

  Ankara Beynam Ormanları ve Atatürk Evi Resimleri

  Beynam Atatürk Evi 2.jpg
  Beynam Atatürk Evi 3.jpg
  Beynam Atatürk Evi 4.jpg
  Beynam Atatürk Evi 2.jpg 2. Acil

  Ankara Beynam Ormanları ve Atatürk Evi Tarihi ve Resimleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder