+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Resimleri Forumunda AtatÜrk’Ün Sanat resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  AtatÜrk’Ün Sanat resimleri
  AtatÜrk’Ün Sanatı Hakkında Bilgi

  ataturk-ve-muzik.jpg

  AtatÜrk’Ün Sanat resimleri.jpg

  sanatla ilgili atatürkün resimleri.jpg

  Atatürk,sanatla ilgili düşüncelerini,Türkiye Büyük Millet Meclisindeki konuşmalarında, Çankaya Köşkünde sanatçılarla yaptığı sohbet ve tartışmalarda belirtmiştir. Atatürk'ün bu konuşma ve tartışmalarda dile getirdiği sanatla ilgili düşünceleri, Türk halkına ileti niteliği de taşımaktadır.

  Atatürk, sanatın tanımını şu sözlerle açıklamıştır: "Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur."
  Sanatın, bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk, bu düşüncesini şu sözlerle ifade ediliştir: "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir," "Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur," "Dünyada medenî, ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir." Atatürk'ün bu sözleri, sanalla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir.
  Atatürk'ün sanatçılarla ilgili düşüncelerini ifade ettiği sözleri ise şunlardır: "Sanatçı, toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır." "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız." 2. Hırçın`BoyS
  Devamlı Üye

  Cumhuriyet fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre saygı duyarız.


+ Yorum Gönder


atatürkün sanata ve sanatçıya verdiği önem,  atatürk ve sanat,  atatürkün sanata verdiği önem,  atatürkün sanatla ilgili görselleri,  atatürk ve sanat resimleri,  atatürk ve resim sanatı