+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda CEHALET ile ilgili Atatürk sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  CEHALET ile ilgili Atatürk sözleri
  CEHALET ile ilgili Atatürk sözleri  Atatürk sözleri  «… Milleti kendi benliğine sahip yapmayan, milleti asırlarca kendi hakkında gafil bulunduran hep bu cehalettir. Hükümdarların, şunun, bunun, milleti esir gibi, köle gibi kullanmaları, bütün vatanı kendi özel mülkleri gibi düşünmeleri, hep milletin bu bilgisizliğinden istifade edilmek sayesinde idi. Gerçek kurtuluşu istiyorsak, herşeyden evvel, bütün kuvvetimiz, bütün süratimizle bu cehaleti ortadan kaldırmaya mecburuz…»

  21. 03. 1923, Konya, Lise Öğr. ve Öğrencileri ile Konuşma.


  «Biz cahil dediğimiz vakit, mutlaka mektepte okumamış olanları kastetmiyoruz. Kastettiğim ilim, hakikatı bilmektir. Yoksa okumuş olanlardan en büyük cahiller çıktığı gibi, hiç okuma bilmeyenlerden de hakikatı gören hakiki âlimler çıkar.»

  18. 03. 1923, Tarsus’ta Çiftçilerle Konuşması.
 2. Zarafet
  Üye

  Atatürkün cehaletle ilgili düşüncelerini şöyle anlatmış: Gerçek kurtuluş ancak cehaletin ortadan kaldırılmasıyla olur. Cehalet kaldırılmadıkça toplum yerinde kalıyor demektir, yerinde duran bir şey ise geriye gidiyor demektir.
+ Yorum Gönder


atatürkün cehalet ile ilgili sözleri,  atatürkün cehaletle ilgili sözleri,  atatürkün cahillik ile ilgili sözleri,  atatürkün cahillikle ilgili sözleri,  atatürk cehalet,  atatürk cehalet sözleri