+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda İLİM VE FEN ile ilgili Atatürk sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  İLİM VE FEN ile ilgili Atatürk sözleri
  İLİM VE FEN ile ilgili Atatürk sözleri

  « … İlim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her millet ferdinin kafasına koyacağız. İlim ve fen için kayıt ve şart yoktur. »


  27.10.1922, Bursa Öğretmenlerine.


  « … Memleketimizin en ileri, en hoş, en güzel yerlerini üç buçuk sene kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı mağlup eden zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların sevk ve idaresinde ilim ve fen esaslarını rehber almaktır. Milletimizi yetiştirmek için asıl olan mekteplerimizin, üniversitelerimizin kuruluşunda aynı yolu takip edeceğiz. Evet, milletimizin, siyasi, sosyal hayatında, milletimizin fikri terbiyesinde de rehberimiz ilim ve fen olacaktır… »

  27.10.1922, Bursa Öğretmenlerine.

  « … Bundan sonra pek mühim zaferlere kavuşacağız. Fakat bu süngü zaferi değil, iktisat ve ilim ve kültür zaferleri olacaktır… »

  25/26.01.1923, Alaşehir’de Halka Konuşma.

  « Dünyada herşey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en hakiki mürşit bilimdir, fendir. İlim ve fennin haricinde yol gösterici aramak gaflettir, cehalettir, delalettir.… »
  22.09.1924, Samsun Ögretmenleriyle Konuşma.


  « Türk milletinin yürümekte olduğu ilerleme ve medeniyet yolunda elinde ve kafasında tuttuğu meşale, pozitif ilimdir. »

  29.10.1933, Onuncu Yıl Nutku.
 2. Zarafet
  Üye

  Fennin bugün kullanılan genel anlamı matematik, fizik, kimya gibi bilgilerin iş hayatına ve günlük hayata uygulanmasıdır. Bu anlamda fen, daha çok teknik ya da teknoloji anlamına gelir. Fen bilimleri başlığı altında genellikle aşağıda listelenen bilim dalları incelenir.
+ Yorum Gönder