+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda MEDENİYET ile ilgili Atatürk sözleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  MEDENİYET ile ilgili Atatürk sözleri
  MEDENİYET MEDENİYET ile ilgili Atatürk sözleri

  Atatürk sözleri


  « … Memleketler çeşitlidir, fakat medeniyet birdir, ve bir milletin gelişmesi için bu tek medeniyete katılması lazımdır… »

  29.10.1923, Fransız Muhabiri Maurice Pernot’ya Demeç.

  « … Medeniyet yolunda yürümek başarılı olmak hayatın şartıdır. Bu yol üzerinde bekleyenler veyahut bu yol üzerinde ileri değil geriye bakmak bilgisizlik ve gafletinde bulunanlar, umumî medeniyetin coşkun seli altında boğulmaya mahkumdurlar. »

  30.081924, Dumlupınar’da Konuşma.


  « Efendiler, medeniyet yolunda başarı yenileşmeye bağlıdır. Sosyal hayatta, iktisadi hayatta ilim ve fen sahasında başarılı olmak için tek olgunlaşma ve ilerleme yolu budur… »

  30.081924, Dumlupınar’da Konuşma.  « Türk milletinin istidâdı ve kâti kararı medeniyet yolunda durmadan ilerlemektir. »
  (1924)

  « … Fikrimiz, zihniyetimiz medeni olacaktır. Şunun bunun sözüne önem vermeyeceğiz. Medeni olacağız. Bununla iftihar edeceğiz. Bütün Türk ve İslâm âlemine bakınız. Zihinleri medeniyetin emrettiği şümul ve yükselmeye uyamadıklarından ne büyük felaketler, ne ıstıraplar içindedirler. Bizim de şimdiye kadar geri kalmamız ve sonuç olarak son felaket çamuruna batışımız bundandır… »

  24.08.1925, Kastamonu’da Bir Konuşma.

  « … Medeniyet öyle bir kuvvetli ateştir ki ona ilgisiz olanları yakar ve mahveder. »

  24.08.1925, Kastamonu’da Bir Konuşma.


  « … Milletimizi en kısa yoldan medeniyetin nimetlerine kavuşturmaya, mesut ve müreffeh kılmaya çalışacağız ve bunu yapmaya mecburuz. »

  26.08.1925, İnebolu’da Bir Konuşma.

  « Efendiler, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türk halkı medenidir. Tarihte medenidir, hakikatte medenidir. Fakat ben sizin öz kardeşiniz, arkadaşınız, babanız gibi medeniyim diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı, fikriyle, zihniyetiyle medeni olduğunu ispat ve göstermek mecburiyetindedir. Medeniyim diyen Türkiye Cumhuriyeti halkı, aile hayatıyla, yaşayış tarzıyla medeni olduğunu göstermek mecburiyetindedir. Sonuç olarak medeniyim diyen, Türkiye’nin hakikaten medeni olan halkı başından aşağıya dış görünüşüyle dahi medeni ve gelişmiş insanlar olduğunu göstermeye mecburdurlar… »

  28.08.1925, İnebolu’da Bir Konuşma
  .

  « Medenî olmayan insanlar, medenî olanların ayakları altında kalmaya maruzdurlar.

  10.10.1925, Akhisar’da Bir Konuşma.

  « … Fikrimiz, zihniyetimiz medeni olacaktır… »

  24.08.1925, Kastamonu’da Bir Konuşma
 2. Zarafet
  Üye

  Uygarlık binlerce yıldır gelişen medeniyetlerin bir araya gelmesiyle oluşan, insanoğlunun genel mirası olarak da tanımlanabilir. Uygarlık veya medeniyet, bir ülke veya toplumun, tamamını ifade eder.
+ Yorum Gönder


medeniyet ile ilgili atasözleri,  atatürkün medeniyet ile ilgili sözleri ,  medeniyet ile ilgili sözler,  medeniyetle ilgili sözler,  atatürk ve medeniyet,  medeniyetle ilgili atasözleri